Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pierwsze towarzystwo ubezpieczeniowe z trwałym nośnikiem opartym o blockchain. Link4 wdrożył rozwiązanie KIR-u

Wcześniej cyfrowy trwały nośnik przygotowany przez KIR przy współpracy m.in. z Coinfirm wdrożyły dwa banki

KIR poinformował o pierwszym, produkcyjnym wykorzystaniu jego systemu do cyfrowej dystrybucji dokumentów przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Od teraz tzw. dokumenty publiczne, a więc np. regulaminy usług, za pomocą rozwiązania oferowanego przez KIR publikować będzie firma Link4. System został przygotowany przy współpracy m.in. z fintechem Coinfirm i wykorzystuje technologię blockchain.

Przeczytajcie także: BIK chwali się pierwszym wdrożeniem trwałego nośnika

Wcześniej system trwałego, cyfrowego nośnika KIR-u wdrożyły już dwa banki, a więc PKO i BNP Paribas. Umożliwia on zgodnie z wytycznymi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów publikację dokumentów publicznych. KIR zamierza rozwijać go w kierunku umożliwienia dystrybucji także dokumentów prywatnych, takich jak umowy łączące usługodawców z klientami.

– Link4 jest pierwszym towarzystwem ubezpieczeniowym, które w komunikacji z klientami zastosuje nasze rozwiązanie trwałego nośnika w technologii blockchain. Wierzymy, że korzyści biznesowe związane z wyborem tej technologii zostaną szybko zauważone. Blockchain ma ogromny potencjał w branży ubezpieczeniowej, generuje realne oszczędności oraz zapewnia zgodność z restrykcyjnymi regulacjami – mówi Piotr Alicki, prezes KIR.

Przeczytajcie także: Blockchain w bankach spółdzielczych

System trwałego nośnika przygotowany przez KIR jest jednym z kilku dostępnych na polskim rynku i wykorzystującym blockchain. Inne zostały opracowane przez Aliora, Biuro Informacji Kredytowej z Billonem oraz przez firmę Atende. Konkurencyjnym rozwiązaniem, wdrożonym przez większość banków na polskim rynku jest oferowana np. przez firmę Hitachi technologia WORM (rodzaj serwera, który gwarantuje niezmienność raz zapisanego na nim pliku).

Problem z wysyłaniem dokumentów do klientów pojawił się kilka lat temu, gdy instytucje finansowe zaczęły masowo zastępować papierową korespondencję, elektroniczną. Władze antymonopolowe zaczęły przyglądać się zasadom dostarczania plików do klientów. Z czasem wypracowano zasady, wedle których elektroniczna wysyłka jest możliwa, ale musi spełniać określone warunki. Instytucje finansowe muszą więc zagwarantować niezmienność dokumentacji oraz dostęp do niej także po rozwiązaniu umowy z klientami.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies