Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blockchain w bankach spółdzielczych. Z trwałego nośnika Atende korzysta już 15 instytucji

Rozwiązanie, o którym mowa, pozwala na cyfrową dystrybucję dokumentów bankowych

Firma Atende poinformowała w komunikacie, że już 15 banków spółdzielczych zdecydowało się na wprowadzenie oferowanego przez nią i wykorzystującego blockchain systemu trwałego nośnika. Umożliwia on głównie wysyłkę dokumentów publicznych, takich jak cenniki czy regulaminy. Dodatkowo trzy banki wykorzystują to rozwiązanie także do dystrybucji dokumentów prywatnych. Instytucje te mogą oferować swym klientom np. zdalne podpisywanie umów i prowadzić ten proces w modelu paperless, czyli bez użycia papieru.

Przeczytajcie także: ING wchodzi w blockchain. Wykorzystał technologię w transakcji akredytywy

Digitalizacje procesów oraz dokumentów powinny prowadzić do redukcji kosztów, jednocześnie mogą się okazać bardzo pożądane w czasie epidemii, gdyż eliminują konieczność odwiedzania oddziału banku. Atende dodaje, że oferowane przez nią rozwiązanie ChainDoc oparte jest o prywatną sieć blockchain. Centralną instytucją zaufaną jest w niej NASK. Obecnie z tego narzędzia korzystają już m.in. dwie firmy ubezpieczeniowe oraz dwie instytucje samorządowe.

Przeczytajcie także: Billon pozyskał od inwestorów 25 mln zł

Warto przypomnieć, że na wdrażanie nowych rozwiązań wykorzystujących blockchain zdecydował się jakiś czas temu także PKO. Pod koniec ubiegłego roku mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że bank wprowadzi usługę przygotowywaną przez KIR. Umożliwi ona cyfrową wysyłkę dokumentów prywatnych (np. umów). Z kolei na początku marca okazało się, że KIR, Hitachi oraz Operator Chmury Krajowej wprowadzą na rynek nowe rozwiązanie umożliwiające dystrybucję i przechowywanie dokumentów cyfrowych w zgodzie z regulacjami dotyczącymi tzw. trwałego nośnika.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies