Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
ING też wchodzi w blockchain. Wykorzystał tę technologię w transakcji akredytywy

Dzięki temu ING udało się wyeliminować obieg papierowych dokumentów

ING poinformował w komunikacie o przeprowadzeniu transakcji przy wykorzystaniu technologii blockchain. W ramach pilotażowego przedsięwzięcia Bank Śląski otworzył elektroniczną akredytywę dokumentową. Za jej pomocą zabezpieczył dostawę towaru do polskiej firmy od kontrahenta z Azji. Akredytywa to forma płatności w ramach której bank gwarantuje wypłatę określonej sumy sprzedającemu towar.

Przeczytajcie także: Cyfrowy trwały nośnik w BNP Paribas będzie na blockchainie

Instytucja przekonuje, że wykorzystanie blockchaina w transakcjach finansowania handlu oznacza przede wszystkim wyeliminowanie papierowego obiegu dokumentów. Wśród zalet tego rozwiązania Dorota Pruszkowska, menedżer w ING, wymienia jeszcze skrócenie czasy realizacji transakcji i szybką komunikację między jej uczestnikami. Ma się to przełożyć na efektywniejsze wykorzystanie linii kredytowych i poprawę płynności.

Warto przypomnieć, że ING nie jest pierwszym bankiem w Polsce eksperymentującym z blockchainem. W połowie ubiegłego roku Alior informował o wprowadzaniu tzw. cyfrowego trwałego nośnika przy wykorzystaniu publicznego blockchaina Ethereum. Kilka kwartałów wcześniej podobnym rozwiązaniem chwalił się PKO, który zapowiedział, że za pośrednictwem tej technologii poinformuje klientów o zmianach w ofercie.

Przeczytajcie także: W Wielkiej Brytanii jeszcze w styczniu ma ruszyć Ziglu

Od dłuższego czasu głośno jest też o Horum, startupie założonym przez byłego wiceprezesa PKO, Jacka Obłękowskiego. Niedawno spółka wystąpiła o wpis na listę małych instytucji płatniczych. Firma chce zaoferować usługi przed wakacjami. Docelowo ma to być bank specjalizujący się w obsłudze małych i średnich firm. Horum planuje w dużym stopniu wykorzystywać technologię blockchain, m.in. do przechowywania dokumentów, realizacji transakcji, weryfikacji klientów, jak również zawierania umów.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies