Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Spółka Horum wystąpiła o wpis na listę małych instytucji płatniczych. Pierwsze usługi chce zaoferować przed wakacjami

Po dopisaniu do rejestru MIP, Horum chce wystąpić o licencję bankową

Prezes Horum Robert Łasek poinformował, że kierowana przez niego spółka złożyła do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o wpis do rejestru małych instytucji płatniczych. Przedstawiciel Horum jednocześnie zadeklarował, że po pozytywnej decyzji nadzoru w tej sprawie, spółka wystąpi o licencję bankową.

Przeczytajcie także: Horum bank coraz bliżej startu

Zdaniem prezesa Horum jeżeli spółka znajdzie się w rejestrze MIP, jeszcze przed wakacjami rozpocznie działalność. Pierwszą usługą, którą zaoferuje, ma być karta płatnicza łącząca w sobie cechy karty debetowej i kredytowej. Dodatkowo udostępniona zostanie aplikacja mobilna na urządzenia z dwoma najważniejszymi systemami operacyjnymi, za pomocą której będzie można zarządzać rachunkiem płatniczym.

Mała instytucja płatnicza to nowe rozwiązanie prawne, wprowadzone na polski rynek jedną z ostatnich nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Zdaniem specjalistów uzyskanie wpisu w rejestrze MIP jest o wiele łatwiejsze, niż zdobycie licencji krajowej instytucji płatniczej. Z drugiej strony jednak firma działające w oparciu o zezwolenie MIP nie może prowadzić biznesu poza granicami Polski, a jej miesięczne obroty nie mogą przekroczyć równowartości 1,5 mln euro.

Przeczytajcie także: Kryptowaluty wciąż na cenzurowanym

Jak mówi jednak Damian Augustyn, członek zarządu Horum, firma, budując bank, chce rozpocząć działalność jak najszybciej, aby w możliwie krótkim czasie zaoferować na rynku podstawowe funkcje oraz zbudować bazę klientów. Docelowo Horum planuje być bankiem, specjalizującym się w obsłudze małych i średnich firm i wspierającym ich rozwój także za granicą.

Wśród założycieli Horum jest Jacek Obłękowski, były wiceprezes PKO BP. Obecnie Obłękowski jest przewodniczącym rady nadzorczej spółki. Zasiada w niej także Krzysztof Piech, znany na polskim rynku ekspert ds. technologii blockchain. W zamierzeniach twórców Horum ma być pierwszym na świecie bankiem w tak dużym stopniu wykorzystującym technologię blockchain. Ma ona służyć m.in. do przechowywania dokumentów, realizacji transakcji, weryfikacji klientów, jak również zawierania umów.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies