Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W rejestrze małych instytucji płatniczych już 40 pozycji. Wśród nowych firm m.in. operator platformy Patronite i Comperia

Oprócz dodania do listy kilku nowych firm, KNF z prowadzonego przez siebie rejestru wykreślił dwa podmioty

W prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego rejestrze małych instytucji płatniczych znajduje się już 40 pozycji. Kilka dni temu KNF dopisał do niego pięć nowych podmiotów, w tym: New Payment z Wrocławia oraz Comperię, Coincher Europe, Crowd8 i Neweconomy z Warszawy.

Przeczytajcie także: Dwie nowe firmy na liscie ostrzeżeń KNF

O ile nazwy New Payment i Coincher Europe niewiele mi mówią (nazwa tej drugiej sugeruje, że ma związek z kryptowalutami), o tyle Comperia to znana na rynku porównywarka finansowa. Z kolei Crowd8 to operator serwisu Patronite, jednej z największych w Polsce platform crowdfundingowych. Z Patronite powiązana jest także spółka Neweconomy.

Warto zauważyć, że oprócz dodania do listy MIP-ów nowych podmiotów, KNF w ostatnim czasie wykreślił z rejestru dwie firmy, a więc IAI ze Szczecina oraz Haloart z Krakowa. W przypadku pierwszej z nich decyzja miała związek ze zmianami w strukturze IAI. W jej prawa i obowiązki weszła bowiem spółka IdoSell, która także znajduje się na liście MIP.

Przeczytajcie także: Zmiana we władzach departamentu fintech w KNF

Mała instytucja płatnicza została wprowadzona do polskiego prawa przez jedną z ostatnich nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. W rejestrze MIP można znaleźć się o wiele łatwiej, niż zdobyć licencję tzw. dużej krajowej instytucji płatniczej. Ale MIP może działać w ograniczonym zakresie, a więc np. może prowadzić działalność tylko w Polsce, a jej miesięczne obroty nie mogą przekroczyć 1,5 mln euro.

Co ciekawe fakt, że firma znajduje się w rejestrze MIP, nie oznacza, że jej właściciele mogą spać zupełnie spokojnie. Przekonały się o tym ostatnio dwie spółki, a więc ePłatności i Rushpay, które choć od dłuższego czasu znajdują się na liście MIP, jednocześnie zostały umieszczone w publikowanym przez KNF rejestrze tzw. ostrzeżeń publicznych. Nadzór umieszcza tam m.in. firmy, które jego zdaniem działają bez wymaganych zezwoleń.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies