Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Horum Bank coraz bliżej startu. Ale zacznie jako firma pożyczkowa

Twórcy tego bankowego startupu zebrali od inwestorów już 120 mln euro

Jak informuje dzisiejszy Puls Biznesu, Horum Bank jeszcze w tym roku wybierze dostawcę systemu IT i rozpocznie testy platformy. Ma działać na bazie licencji uzyskanej na Litwie, ale zanim ją otrzyma, prawdopodobnie wystartuje jako instytucja pożyczkowa oferująca finansowanie i karty kredytowe małym i średnim firmom.

Przeczytajcie także: Horum – tak ma się nazywać bank tworzony przez Jacka Obłękowskiego

Założycielami nowego banku jest kilka osób wcześniej związanych m.in. z PKO BP. Projektowi szefuje Jacek Obłękowski, były wiceprezes odpowiedzialny za bankowość detaliczną w największym polskim banku. W klika miesięcy twórcy tej inicjatywy uzbierali 120 mln euro od dziesięciu polskich inwestorów zainteresowanych rozwojem i czerpaniem zysków z nowego projektu bankowego.

Pierwotnie miał to być fintechowy mobilny bank, wykorzystujący technologię blockchain, z ofertą dla detalicznych klientów z całej Europy. Potem pomysł ewoluował, w następstwie czego postawiono bardziej na produkty skierowane do małego biznesu. Według prezentacji dla inwestorów, do której dotarł Puls Biznesu, Horum miałby zarabiać już dwa lata po uruchomieniu działalności.

Przeczytajcie także: Czy nowy bank Lachowskiego wreszcie wystartuje?

Przypomnę, że na polskim rynku w inkubacji są jeszcze dwa głośne projekty bankowe. Jeden prowadzony przez twórcę Aliora Wojciecha Sobieraja, który tworzy paneuropejski bank mobilny oferujący produkty klientom indywidulanym i małym firmom oraz w ramach drugiej odnogi usługi typu white label (rozwiązania technologiczne i bank office) dla innych banków i fintechów. Drugi projekt to firmowany przez znanego bankowca Sławomira Lachowskiego Golden Sand Bank, który wybrał już dostawców systemu informatycznego i ma oferować usługi zamożniejszym europejskim klientom. Nie potwierdziły się jednak informacje o jego starcie w czerwcu tego roku.

Źródło: Puls Biznesu

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies