Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Horum Bank sfinansuje swój rozwój emitując tokeny własnej kryptowaluty

Dzięki ICO polski fintech chce pozyskać od inwestorów co najmniej 150 mln euro

Polski fintech, Horum Bank przygotowuje się do pozyskania kapitału na rozwój i zamierza zebrać pieniądze w nietypowy sposób – pisze w Pulsie Biznesu, Eugeniusz Twaróg. Dziennikarz ujawnia, że startup chce pozyskać co najmniej 150 mln euro w ramach ICO, czyli initial coin offering, który polega na sprzedaży inwestorom tokenów własnej kryptowaluty.

Przeczytajcie także: Nowe sposoby doładowania konta w apce Billona

Jak tłumaczy ekspert cytowany przez Twaroga, ICO to ciekawy sposób pozyskiwania kapitału dla spółki, ponieważ inwestorzy nie tylko finansują przedsięwzięcie, ale stają się też klientami nowego banku.

Horum Bank firmuje swoim nazwiskiem Jacek Obłękowski, były wiceprezes PKO BP. Po odejściu z banku przez pewien czas był m.in. prezesem firmy NFG, która oferuje faktoring online. Horum Bank, ma wykorzystywać technologię blockchain. Za pośrednictwem łańcucha bloków będą np. rozliczane transakcje. Pomysłodawcy planują, że dzięki temu koszty powołania do życia nowego przedsięwzięcia mają zostać maksymalnie obniżone. Puls Biznesu kilka tygodni temu szacował, że Horum będzie potrzebować na początek ok. 500 mln zł, czyli dużo mniej niż uruchamiany 10 lat temu Alior.

Przeczytajcie także: Karta wielowalutowa oparta o blockchain?

Horum ma być bankiem całkowicie mobilnym, czyli bez sieci tradycyjnych placówek stacjonarnych. Będzie obsługiwać firmy oraz bogatszych klientów indywidualnych. Niestety, nie będzie zarejestrowany w Polsce. Ma się ubiegać o licencję w jednym z państw nadbałtyckich, najprawdopodobniej na Litwie. Dlaczego tam? Tajemnicą poliszynela jest, że polityka polskiego nadzoru nie sprzyja rozwojowi fintechów w Polsce, zwłaszcza tych powiązanych z kryptowalutami.

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies