Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Cyfrowy trwały nośnik w BNP Paribas będzie na blockchainie. Ale tylko do dokumentów publicznych

Wcześniej podobne rozwiązanie zaimplementował PKO BP

KIR poinformował dzisiaj w komunikacie prasowym o nawiązaniu współpracy z BNP Paribas w obszarze cyfrowego tzw. trwałego nośnika. Chodzi o system do dystrybucji dokumentów, takich jak cenniki czy regulaminy, w zgodzie z wymogami prawa. Przypomnę, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za trwały nośnik uznaje rozwiązanie, które gwarantuje niezmienność raz przesłanego dokumentu oraz dostęp do niego także po rozwiązaniu umowy łączącej klienta z bankiem.

Przeczytajcie także: Spółdzielcy chcą rozwiązać problem trwałego nośnika

Rozwiązanie trwałego nośnika opracowane przez KIR wspólnie z Accenture i IBM wykorzystuje technologię blockchain. BNP Paribas będzie go używać do dystrybucji tzw. dokumentów publicznych, a więc np. nowych regulaminów czy tabel opłat i prowizji. Bank nie zdecydował się na razie na wykorzystanie tego systemu do dystrybucji dokumentów spersonalizowanych, takich jak np. umowy z klientami. Z tego co wiem, problemem w tym wypadku jest zapewnienie klientom tzw. prawa do zapomnienia wynikającego z przepisów o ochronie danych osobowych.

– Od lat pełnimy rolę partnera technologicznego dla polskiego sektora bankowego, wspierając banki we wdrażaniu cyfrowych rozwiązań służących optymalizacji ich działalności. Opracowanie trwałego nośnika to przykład realizacji tej strategii – mówi cytowany w komunikacie Robert Trętowski, wiceprezes KIR.

Przeczytajcie także: ING wprowadza cyfrowy trwały nośnik oparty o WORM

Większość banków na polskim rynku w kwestii rozwiązania problemu trwałego nośnika postawiła na rozwiązanie bardziej tradycyjne a więc technologię WORM. To rodzaj serwera, do którego raz wrzucone dokumenty nie mogą zostać zmienione. System wykorzystujący WORM został zaimplementowany przez takie instytucje jak np. mBank, Millennium, Santander, ING, Getin czy Pekao.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies