Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Dotychczasowi konkurenci połączyli siły. KIR i Hitachi wdrażają system trwałego nośnika wykorzystujący blockchain i WORM

Nowe rozwiązanie powstało także przy współpracy z Operatorem Chmury Krajowej

Z opublikowanej przed chwilą informacji prasowej wynika, że KIR, Hitachi oraz Operator Chmury Krajowej wprowadzą na rynek nowe rozwiązanie umożliwiające dystrybucję i przechowywanie dokumentów cyfrowych w zgodzie z regulacjami dotyczącymi tzw. trwałego nośnika. Anonsowany system wykorzystywać będzie macierze WORM (rodzaj serwera gwarantującego niezmienność raz zapisanych na nim plików), technologię blockchain oraz chmurę obliczeniową.

Ogłoszone dziś wdrożenie to ważna informacja dla polskiego rynku, bo w przeszłości technologia WORM dostarczana m.in. przez Hitachi oraz blockchain, w której wdrażaniu KIR jest jednym z pionierów w kraju, często przedstawiane były jako konkurencyjne wobec siebie. Teraz oba rozwiązania połączono, a dodatkowo wykorzystano najnowsze trendy i umieszczono w chmurze obliczeniowej spółki OChK.

Przeczytajcie także: Oto co o blockchainie myśli branża finansowa

Jak głosi dzisiejszy komunikat prasowy, nowy system do trwałego nośnika spełnia obowiązujące obecnie wymogi prawne i będzie mógł być wykorzystany nie tylko w sektorze bankowym, ale i przez firmy z takich branż jak medyczna, telekomunikacyjna czy ubezpieczeniowa. W ramach rozpoczętej kooperacji, KIR będzie dostawcą kompleksowego rozwiązania trwałego nośnika w formie usługi, w którym za niezmienność i nieusuwalność przechowywanych informacji będzie odpowiadać macierz WORM osadzona w chmurze.

Klienci instytucji korzystających z trwałego nośnika otrzymają od KIR jeden całodobowy punkt dostępu do kluczowych informacji poprzez specjalny portal, zarówno w okresie trwania relacji z daną instytucją, jak i po jej zakończeniu. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu technologii blockchain, będą mogli monitorować historię dokumentów oraz ich autentyczność.

Przeczytajcie także: Rekordowy miesiąc dla systemu Express Elixir

Jak mówi wiceprezes KIR Robert Trętowski, dzięki współpracy z Hitachi i OChK w Polsce zostanie wdrożony po raz pierwszy w Europie system trwałego nośnika łączący najlepsze cechy technologii blockchain, macierzy WORM, usług zaufania oraz chmury. Natomiast Tadeusz Woszczyński, szef Hitachi w Polsce i regionie uważa, że współpraca z KIR i OChK umożliwia reprezentowanej przez niego firmie realizację oczekiwań klientów, którzy chcieli wdrożyć w swoich organizacjach trwały nośnik jako usługę, zapewniając jego pełną zgodność z regulacjami. Z kolei prezes OChK Michał Potoczek deklaruje, że dzięki współpracy z Hitachi i KIR reprezentowana przez niego firma wprowadzi w przyszłości inne usługi, np. repozytorium dokumentów czy platformę bezpiecznej wymiany plików.

O tym, że Hitachi, KIR i OChK podjęły współpracę w celu wprowadzenia nowego systemu trwałego nośnika wiadomo od co najmniej kilku miesięcy. W serwisie cashless.pl mogliście przeczytać o tym w listopadzie ubiegłego roku w tekście Więcej blockchaina w PKO. Bank wprowadzi nową usługę przygotowywaną przez KIR. Natomiast wykorzystanie chmury obliczeniowej w polskiej bankowości może przyspieszyć dzięki przygotowaniu standardu Polish Cloud. Więcej na jego temat w tekście Polish Cloud. Tak nazywa się standard wdrożeniowy chmury obliczeniowej, przyjęty wczoraj przez ZBP.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies