Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
BIK chwali się pierwszym wdrożeniem systemu trwałego nośnika opartego o blockchain. Chce rozwijać projekt

Instytucja nie podaje jednak, który bank zdecydował się na produkcyjne zastosowanie rozwiązania opracowanego przez BIK wspólnie z Billonem

Biuro Informacji Kredytowej w dzisiejszym komunikacie prasowym poinformowało o pierwszym, produkcyjnym wdrożeniu przygotowanego wspólnie z fintechem Billon trwałego nośnika, a więc systemu do cyfrowej dystrybucji dokumentów bankowych. System oparty jest o technologię prywatnego blockchaina i służy do wysyłki dokumentów publicznych, takich jak cenniki czy regulaminy. Niestety, BIK nie zdecydował się podać nazwy banku, który wdrożył nowe rozwiązanie.

Przeczytajcie także: KIR i Hitachi połączą WORM i blockchain

Z komunikatu wynika, że Platforma Blockchain BIK zapewnia ciągłość dostępu klienta banku do dokumentów za pomocą Portalu BIK. Na portalu tym, zintegrowanym z technologią blockchain, udostępnia się klientowi dokumenty do odczytu nawet po zakończeniu współpracy z bankiem. Zdaniem BIK-u przeprowadzone wdrożenie potwierdza, że jego platforma jest gotowym rozwiązaniem możliwym do zastosowania nie tylko przez banki komercyjne i spółdzielcze, ale także inne podmioty, jak firmy telekomunikacyjne czy ubezpieczeniowe.

Przedstawiciele BIK-u deklarują, że chcą rozwijać swoją platformę. Kolejnym etapem ma być umożliwienie wysyłki dokumentów prywatnych, takich jak np. umowy łączące klientów z bankami. Technologia blockchain, stosowana przez BIK, pozwala na przechowywanie całego dokumentu oraz skrótu do tego dokumentu (inaczej hash dokumentu) w jednym rozwiązaniu. Nie jest zatem konieczne tworzenie dodatkowego archiwum zewnętrznego, co jednocześnie stanowi o unikalności tego rozwiązania. Odpowiednie wdrożenia planowane są na drugą połowę bieżącego roku.

Przeczytajcie także: ING wchodzi w blockchain

Platforma Blockchain BIK to czwarty w ostatnim czasie wdrożony na polskim rynku system do cyfrowej dystrybucji dokumentów bankowych, wykorzystujący technologię blockchain. Wcześniej inne rozwiązanie przygotowane m.in. przez KIR zastosowano w bankach PKO oraz BNP Paribas. Tam również służy ono do dystrybucji dokumentów publicznych, takich jak cenniki i regulaminy. Swój własny system wykorzystujący blockchain opracował i udostępnił klientom także Alior. Z kolei firma Atende rozwija swoje rozwiązanie w bankach spółdzielczych.

Natomiast większość banków z Polski do rozwiązania problemu cyfrowego trwałego nośnika postawiła na technologię WORM. To rodzaj serwera, który raz zapisanego na nim pliku nie pozwala usunąć lub zmodyfikować. Wśród instytucji, które zastosowały tę technologię są m.in. Millennium, mBank, ING, Pekao, Getin czy Santander. Również KIR, który przygotował wdrożenie trwałego nośnika oparte o blockchain, chce go zintegrować z technologią WORM. Umożliwi to dystrybucję dokumentów prywatnych klientów. KIR w zakresie rozwoju swojego systemu podpisał umowę z Operatorem Chmury Krajowej i firmą Hitachi (dostawcą WORM).

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies