Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
BIK: skorzystanie z wakacji kredytowych nie będzie miało negatywnego wpływu na historię kredytową

Biuro Informacji Kredytowej chce jednak, by dane w bazie klientów odzwierciedlały prawdziwy stan ich zobowiązań

Biuro Informacji Kredytowej wydało komunikat w związku z pandemią koronawirusa i wynikającą z niej możliwością odroczenia (zawieszenia) spłaty rat kredytów i pożyczek oferowanych przez banki. Instytucja informuje, że fakt skorzystania przez klienta z "wakacji kredytowych" nie będzie miał negatywnego wpływu na jego historię kredytową w BIK. Nie obniży też Scoringu BIK.

Przeczytajcie także: Rząd chce wprowadzić tymczasowy profil zaufany

Spółka jednocześnie zaznaczyła w komunikacie, że banki oferujące odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych mogą przekazywać do BIK odpowiednie informacje i aktualizować dane znajdujące się w bazie BIK. Biuro podkreśla, że zarówno dla niego, jak i dla banków ważne jest, aby informacje dotyczące klientów odzwierciedlały prawdziwy stan ich zobowiązań.

Wakacje kredytowe, o których mowa, to propozycje banków skierowane do klientów w związku z epidemią koronawirusa. Mogą oni zdalnie, bezpłatnie i bez konieczności przedstawiania dodatkowej dokumentacji składać wnioski o zawieszenie na kilka miesięcy spłaty rat kredytów mieszkaniowych czy konsumpcyjnych.

Przeczytajcie także: Załamanie sprzedaży kart kredytowych

Swoje stanowisko w tej sprawie najpierw przedstawił Związek Banków Polskich, konkretne oferty zaczęły też prezentować banki. W serwisie cashless.pl mogliście przeczytać, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaproponował też, aby każdy klient mógł zawiesić spłatę kredytu na rok, ale propozycję tę z rezerwą przyjął m.in. przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies