Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rząd chce wprowadzić tymczasowy profil zaufany. Ma pomóc w walce ze skutkami pandemii

Nowe rozwiązanie ma umożliwić zdalną identyfikację osób nieposiadających podpisu elektronicznego czy zwykłego Profilu Zaufanego

W opublikowanym wczoraj projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze zwalczaniem skutków koronawirusa znalazło się nowe, interesujące rozwiązanie z obszaru cyfrowych usług publicznych. Mowa o tzw. tymczasowym profilu zaufanym, który ma ułatwiać obywatelom zdalny kontakt z organami administracji publicznej w okresie pandemii, np. składanie wniosków o skorzystanie z niektórych narzędzi pomocowych.

Przeczytajcie także: Przez wideo nie można zakładać Profilu Zaufanego

Zgodnie z zapisami projektu ustawy tymczasowy profil zaufany ma być wydawany na trzy miesiące, z tym że jego ważność może być przedłużana. TPZ będzie można założyć zdalnie bez wychodzenia z domu. W tym celu w trakcie wideorozmowy z urzędnikiem będzie trzeba pokazać swoją twarz oraz dokument tożsamości. Urzędnik porówna wizerunek osoby chcącej założyć TPZ z tym w dokumencie oraz ze zdjęciem znajdującym się w państwowym Rejestrze Dowodów Osobistych. TPZ oprócz ograniczonego okresu ważności będzie też miał ograniczoną funkcjonalność. Za jego pomocą nie będzie można np. złożyć wniosku o wydanie nowego dokumentu tożsamości.

Przeczytajcie także: PKO i KIR uruchomiły mSzafir

Polacy od dłuższego czasu mogą już korzystać z cyfrowych usług publicznych, a więc np. składać różnego rodzaju wnioski. W tym celu mogą potwierdzać swoją tożsamość czy podpisywać różnego rodzaju dokumenty np. tzw. kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub Profilem Zaufanym, z którego korzysta już prawie 5 mln osób. Wiele z nich założyło go za pomocą bankowości elektronicznej. Możliwość taką oferuje dziewięć banków w tym m.in. PKO, Pekao, mBank, Alior, Millennium, Santander i ING. Jak rozumiem, TPZ będzie kierowany do osób, które nie mają rachunku w którejś z tych instytucji, a jednocześnie nie mogą wyjść z domu, by aktywować tradycyjny Profil Zaufany np. na poczcie.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies