Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PKO i KIR uruchamiają mSzafir. Cyfrowy podpis ważny jak odręczny bez wychodzenia z domu

PKO jest pierwszym bankiem, który wdraża nowe rozwiązanie KIR-u

KIR poinformował o komercyjnym udostępnieniu rozwiązania o nazwie mSzafir. To tzw. kwalifikowany podpis elektroniczny, wykorzystujący chmurę obliczeniową, dzięki czemu aby z niego korzystać, nie trzeba mieć specjalnego czytnika i karty kryptograficznej. Pierwszym bankiem, który umożliwia zakup podpisu mSzafir, jest PKO.

Przeczytajcie także: KIR i Hitachi wspólnie wdrażają trwały nośnik

Kwalifikowany podpis elektroniczny to narzędzie, które umożliwia podpisywanie dowolnych dokumentów elektronicznych np. w formie pliku PDF. mSzafir spełniając wymogi podpisu kwalifikowanego, ma taką samą moc prawną jak podpis odręczny, więc dokumenty sygnowane mSzafirem będą traktowane np. przez sądy, jak podpisane przez jego użytkownika długopisem na papierze.

Aby kupić mSzafir, należy wejść na stronę internetową mszafir.pl i wybrać jedną z opcji. Najtańsza, roczna i umożliwiająca podpisanie tysiąca dokumentów kosztuje bez mała 293 zł brutto. Następnie należy potwierdzić swoją tożsamość, co można zrobić za pomocą oferowanego przez PKO rozwiązania e-Tożsamość dostępnego w serwisie transakcyjnym iPKO. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nad udostępnieniem tej usługi pracują już także ING i Pekao.

Przeczytajcie także: mojeID wdrożone u kolejnego usługodawcy

Kolejnym krokiem w drodze do uzyskania podpisu jest pobranie certyfikatu kwalifikowanego i aktywowanie aplikacji mobilnej mSzafir – należy pobrać ją wcześniej z marketu App Store lub Google Play. Cały proces odbywa się zdalnie, bez konieczności podpisywania papierowych czy elektronicznych umów. Przed każdorazowym złożeniem podpisu następuje autoryzacja przy użyciu aplikacji mSzafir. Do każdego podpisu dołączany jest znacznik czasu, zapewniający podpisanemu dokumentowi długotrwałą wartość dowodową.

– Możliwość korzystania z podpisu elektronicznego w chmurze to kolejna usługa po mojeID, która wykorzystuje identyfikację bankową klienta – mówi Adam Marciniak, wiceprezes PKO. Natomiast zdaniem prezesa KIR-u Piotra Alickiego mSzafir wprowadza nową jakość w korzystaniu z kwalifikowanego podpisu elektronicznego. – Ponieważ dzięki przejściu od konieczności stosowania karty kryptograficznej i czytnika do rozwiązań chmurowych oraz dostępności z każdego urządzenia, mSzafir jest usługą w pełni cyfrową – uważa prezes KIR.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies