Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przez wideoweryfikację założycie konto w banku, ale Profilu Zaufanego już nie. Jest stanowisko resortu cyfryzacji

Ministerstwo stoi na stanowisku, że aktywację PZ można przeprowadzić wyłącznie z rachunku założonego w oddziale albo przez kuriera

Od ubiegłego tygodnia klienci Aliora mogą zakładać rachunki osobiste z dowolnego miejsca na ziemi w trakcie kilkuminutowej wideokonferencji z doradcą banku. Rozwiązanie działa świetnie, a tutaj przeczytacie więcej na ten temat. W przyszłości Alior chce je stosować do sprzedaży innych produktów i usług, takich jak kredyty czy rachunki maklerskie.

Przeczytajcie także: Wideoweryfikacja już działa w Aliorze

Przedstawiciele Aliora deklarują, że konta zakładane przy wykorzystaniu wideoweryfikacji są w pełni funkcjonalne i traktowane jak te zakładane podczas osobistej wizyty klienta w oddziale banku. Twierdzą, że mają na to dokumenty z Komisji Nadzoru Finansowego. Okazuje się jednak, że nie do końca tak musi być, czego dowodzi stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji.

Kilka dni temu zapytałem ten resort, czy użytkownicy rachunków uruchamianych przy pomocy wideokonferencji będą mogli za pośrednictwem serwisu transakcyjnego swojego banku aktywować Profil Zaufany. Stanowisko ministerstwa jest jednoznaczne: nie. – Potwierdzenie za pomocą wideoweryfikacji nie jest wystarczające z uwagi na przepisy rozporządzenia Ministerstwa Cyfryzacji z 5 października 2016 r. Wskazują one, że aby potwierdzić Profil Zaufany, należy to zrobić za pomocą systemu spełniającego wymagania dla co najmniej średniego poziomu zaufania – czytam w otrzymanej właśnie odpowiedzi z MC.

Przeczytajcie także: Wideoweryfikacja będzie standardem w Polsce

Dalej ministerstwo wyjaśnia, że to, jakie systemy spełniają wymogi średniego poziomu, określają przepisy Komisji Europejskiej. – Wykluczają one możliwość sprawdzenia autentyczności dowodu osobistego lub paszportu za pomocą wideokonferencji – pisze resort cyfryzacji. Dodatkowo MC przytacza inny fragment wspomnianego już rozporządzenia, z którego wynika, że PZ można aktywować tylko za pomocą rachunku założonego podczas fizycznej obecności klienta w oddziale banku czy przez kuriera.

Jak pewnie wiecie, Alior na razie i tak nie pozwala swoim klientom na aktywację Profilu Zaufanego przez internet. Stanowisko MC nie ma więc wpływu na funkcjonalność rachunków zakładanych w tym banku przez wideokonferencję. Jednak wśród instytucji, które pracują nad wdrożeniem procesu podobnego do tego stosowanego przez Aliora są takie, które umożliwiają zdalne założenie PZ, np. PKO BP. Dla klientów tej instytucji stanowisko resortu cyfryzacji może więc już mieć znaczenie.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies