Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Udział płatności zbliżeniowych kartami przekracza już 94 proc. Mocno wzrosły też transakcje w internecie

Z opublikowanego właśnie raportu Narodowego Banku Polskiego na temat kart płatniczych w III kw. 2020 r. wynika też, że w tym samym czasie wartość płatności kartami online zmniejszyła się

Wczoraj w serwisie cashless.pl mogliście przeczytać kilka tekstów na temat rynku kart w Polsce w III kw. ubiegłego roku, dotyczących liczby i wartości transakcji, liczby terminali płatniczych oraz sytuacji w branży bankomatowej. Zostały przygotowane na podstawie zaktualizowanych przez Narodowy Bank Polski tablic statystycznych dotyczących kart. Dziś natomiast pojawił się już raport banku centralnego na ten temat, a w nim kilka kolejnych, ciekawych informacji.

Przeczytajcie także: Bankomatów najmniej od 2015 roku

Wynika z nich, że udział płatności zbliżeniowych we wszystkich transakcjach bezgotówkowych kartami w sklepach stacjonarnych wyniósł już 94,5 proc. To poziom rekordowy dla polskiego rynku. Poprzednio najlepszy wynik został osiągnięty w II kw. ubiegłego roku, gdy płatności zbliżeniowe stanowiły 92,9 proc. Pod tym względem Polska znajduje się wśród światowych liderów. Nieco mniejszy udział transakcje bezstykowe mają w wartości płatności kartami – w III kw. 2020 r. wynosił on 89,2 proc. i było to o 1,9 pkt. proc. więcej niż w II kw.

Najnowszy raport NBP wskazuje także na wzrost liczby płatności kartami w internecie, jaki zaobserwowano w III kw. ub. roku. Takich transakcji było wówczas 38 mln, o 4,4 mln więcej niż w II kw. Co ciekawe wzrostowi liczby płatności towarzyszył spadek ich wartości. Wyniosła ona 4,9 mld zł podczas gdy w okresie kwiecień-czerwiec wynosiła 5 mld zł. Oznacza to zatem, że karty były używane do płatności online za drobniejsze zakupy.

Przeczytajcie także: Rekord terminali na polskim rynku

Z raportu banku centralnego wynika ponadto, że po raz pierwszy od dłuższego czasu udział kart Mastercarda w rynku spadł na korzyść kart Visy. Na koniec września 2020 r. plastiki Mastercarda stanowiły 47,5 proc., czyli o 0,6 pkt. proc. mniej niż na koniec czerwca ub. roku. W tym samym czasie udział kart Visy wzrósł z 51,3 proc. do 51,9 proc.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies