Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Z danych NBP wynika, że terminali płatniczych jest rekordowo dużo. Ale mniej niż milion

To ciekawe o tyle, że w już w połowie ubiegłego roku Ministerstwo Finansów chwaliło się przekroczeniem w Polsce bariery miliona urządzeń POS

Narodowy Bank Polski opublikował statystyki dotyczące rynku kart płatniczych nad Wisłą w III kw. 2020 r. Znalazły się tam m.in. dane dotyczące liczby terminali działających w Polsce. Okazuje się, że na koniec września ubiegłego roku było ich już 993 tys., więcej o ponad 18 tys. w porównaniu z czerwcem 2020 r., oraz o ok. 125 tys. niż we wrześniu rok wcześniej.

Przeczytajcie także: Transakcje kartami wróciły na ścieżkę wzrostu

Z danych NBP wynika zatem, że choć liczba terminali zbliżyła się do miliona, to zapewne dopiero w IV kw. ubiegłego roku przekroczyła tę barierę, o ile blokada gospodarcza nie wpłynęła negatywnie na rozwój sieci akceptacji kart (dane na ten temat będą znane zapewne najwcześniej za kilka tygodni). To ciekawe o tyle, że już w lipcu 2020 r. Ministerstwo Finansów zorganizowało konferencję prasową, podczas której odtrąbiło przekroczenie poziomu miliona POS-ów w Polsce. I to mogła być prawda, o ile wliczyłoby się terminale obsługiwane tu przez firmy działające na zasadzie paszportu unijnego, jak np. SumUp. Wygląda jednak na to, że NBP wciąż nie uwzględnił ich w swojej statystyce.

Przeczytajcie także: Wkrótce premiera Mapy polskich płatności 2020

Ponadto bank centralny podał, że podobnie jak w poprzednich kwartałach tak i w III kw. 2020 r. wszystkie działające w Polsce terminale były już przygotowane do akceptacji płatności zbliżeniowych kartami. Tylko kilkadziesiąt sztuk wciąż nie akceptowało bezstykowych transakcji mobilnych. W ponad 330 tys. urządzeń można było też skorzystać z usługi cashback, a więc wypłaty gotówki przy okazji płatności za zakupy.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies