Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Transakcje kartami wróciły na ścieżkę wzrostu. Ich kwartalna liczba zbliżyła się do 2 mld

Zmniejszyła się za to liczba kart na rynku, głównie ze względu na spadek w kartach przedpłaconych

Narodowy Bank Polski opublikował statystyki dotyczące rynku kart płatniczych w III kw. 2020 r. Branża czeka na te dane z niecierpliwością, gdyż był to pierwszy cały kwartał, gdy nie obowiązywały restrykcyjne przepisy związane z pandemią koronawirusa. Informacje mogłyby napawać optymizmem, bo wynika z nich, że po załamaniu w II kw., w kolejnym okresie liczba i wartość transakcji powróciły do wieloletniego trendu wzrostowego. Jak dziś jednak wiadomo, w IV kw. znów wprowadzono obostrzenia, co zapewne negatywnie odbije się na statystykach za ten okres. Póki co jednak można się cieszyć dobrymi danymi za III kw.

Przeczytajcie także: Alibaba myśli o paczkomatach w Polsce

I tak z danych banku centralnego wynika, że kwartalna liczba transakcji kartami zbliżyła się do 2 mld i wyniosła 1,88 mld. To najlepsze osiągnięcie w dotychczasowej historii polskiego rynku (prawie o 200 mln transakcji więcej niż w III kw. 2019 r. czy o 180 mln więcej niż w rekordowym do tej pory IV kw. 2019 r.). Za wzrost w największym stopniu odpowiada zwiększenie transakcji bezgotówkowych – w III kw. 2020 r. było ich ponad 1,7 mld. Po słabym II kw. wzrosła też liczba transakcji gotówkowych – ze 122 mln w okresie kwiecień-czerwiec do 148 mln w okresie lipiec-wrzesień.

W III kw. 2020 r. rekordowa była także wartość transakcji kartami, która po raz pierwszy przekroczyła 220 mld zł. Co ciekawe analizowany kwartał był już drugim z rzędu, w którym większość stanowiły płatności. Mało tego, ich przewaga nad transakcjami gotówkowymi zwiększyła się z ok. 1,5 mld zł do prawie 4 mld zł. W III kw. 2020 r. wartość płatności kartami wyniosła już 112 mld zł i była aż o 17 mld wyższa niż w II kw. ub. roku.

Przeczytajcie także: Bramka mBanku wchodzi w duży e-commerce

Z danych NBP wynika ponadto, że nieznacznie, bo z 43,308 mln w II kw. 2020 r. do 43,279 mln spadła liczba kart. Głównie za sprawą kart przedpłaconych, których w ciągu kwartału ubyło ponad 550 tys. Kontynuowany jest trend spadkowy na rynku kart kredytowych, których liczba zmniejszyła się z 5,503 mln do 5,477 mln. Natomiast rynek kart debetowych dynamicznie rośnie. W ciągu kwartału ich liczba zwiększyła się o ponad pół miliona. Być może jednak za ten wzrost odpowiedzialna jest zmiana metodyki liczenia i zakwalifikowania do debetowych części kart uznawanych wcześniej za przedpłacone. Zastanawiająca jest bowiem korelacja między spadkiem liczby prepaidów a wzrostem debetówek. Poniżej szczegółowe dane.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies