Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bankomatów najmniej od 2015 r. Nowe dane Narodowego Banku Polskiego

Z danych NBP wynika za to, że systematycznie rośnie liczba wpłatomatów

Bank centralny opublikował dane dotyczące rynku kart płatniczych w Polsce w III kw. 2020 r. Zawierają one także statystyki dotyczące bankomatów. Tych na koniec września ubiegłego roku było 21954, o niemal 200 mniej niż w czerwcu oraz o ponad 600 mniej niż we wrześniu przed rokiem. Co więcej najnowsze dane NBP wskazują, że liczba bankomatów na polskim rynku spadła poniżej 22 tys. po raz pierwszy od III kw. 2015 r., gdy urządzeń było ponad 21,6 tys.

Przeczytajcie także: Na rynku jest już prawie milion terminali wg NBP

Jednocześnie rośnie liczba urządzeń umożliwiających wpłaty gotówki. We wrześniu 2020 r. było ich ponad 8,6 tys. Warto podkreślić, że wiele z nich to urządzenia dwufunkcyjne, a więc np. bankomaty z funkcją depozytową.

NBP podał ponadto, że w okresie lipiec-wrzesień 2020 r. liczba wypłat gotówki z bankomatów wyniosła 136,5 mln. To sporo więcej niż w II kw., gdy prawdopodobnie ze względów na posiadanie przez klientów sporych zapasów gotówki (koronawirusowa panika w I kw.), transakcyjność w bankomatach załamała się – wypłat było tylko 112 mln. a ich wartość osiągnęła 85 mld zł.

Przeczytajcie także: Transakcje kartami wróciły na ścieżkę wzrostu

Jednocześnie zanotowano wzrost liczby i wartość depozytów gotówkowych zrealizowanych w maszynach automatycznych. Z danych NBP wynika, że w okresie lipiec-wrzesień 2020 r. klienci zrealizowali 18,1 mln takich wpłat, o łącznej wartości 38,5 mld zł. Poniżej szczegółowe dane.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies