Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czy jest aplikacja mobilna do wykrywania COVID-19 za pomocą kaszlu? Nie, to złośliwe oprogramowanie kradnące dane bankowe

Ostrzeżenie przed aplikacją rzekomo wykrywającą koronawirusa opublikował zespół CSIRT działający przy KNF oraz CERT Polska

CSIRT KNF (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego) ostrzegł za CERT Polska, że pojawiła się nowa, złośliwa aplikacja mobilna na urządzenia z systemem Android. Apka ma rzekomo wykrywać zakażenie COVID-19 za pomocą nagrania kaszlu użytkownika smartfona. Ale to nieprawda.

Przeczytajcie także: Przy KNF powstaje zespół CSIRT

Jak się okazuje, aplikacja, którą można pobrać z linka załączonego do wiadomości SMS rozsyłanych przez przestępców, to w rzeczywistości złośliwe oprogramowanie BlackRock. Służy ono do kradzieży danych z innych aplikacji zainstalowanych na smartfonie, a więc także tych bankowych. Próba instalacji apki diagnostycznej może więc zakończyć się utratą pieniędzy z rachunku osobistego.

Przeczytajcie także: CSIRT ostrzega przed fałszywą stroną mBanku

CSIRT to zespół, który został utworzony przy KNF w połowie ubiegłego roku. Jednostka ta zbiera informacje o różnych cyberincydentach wymierzonych w podmioty nadzorowane, a więc np. banki czy towarzystwa ubezpieczeniowe, a następnie ostrzega przed atakami pozostałych uczestników rynku. Ostrzeżenia mają pomóc lepiej przygotować się na ewentualne działania cyberprzestępców. Zadaniem CSIRT ma być także penetrowanie zasobów darknetu w celu poszukiwania sprzedawanych tam numerów kart czy danych logowania do bankowości elektronicznej.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies