Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Płatności Blik zbliżeniowo. Nowość najwcześniej w II kw. 2021 r.

Wśród pierwszych banków, który udostępnią zbliżeniowego Blika, będą prawdopodobnie ING i mBank, ale nie stanie się to w I kw. bieżącego roku

Od kilku dni różne serwisy internetowe publikują informację, zgodnie z którą Narodowy Bank Polski zapowiada wdrożenie zbliżeniowego Blika na I kw. 2021 r. Informacja taka najpierw pojawiła się w rozesłanej pod koniec ubiegłego roku depeszy Polskiej Agencji Prasowej. Źródłem informacji był raport NBP na temat paytech, czyli innowacji w polskim sektorze płatności, który opublikowano w połowie grudnia. O raporcie tym możecie przeczytać w tekście Raport NBP na temat sektora paytech. Oto co bank centralny myśli o rozwoju nowoczesnych płatności w Polsce.

Ciekawostką może być fakt, że autorzy raportu NBP, podając możliwą datę wdrożenia zbliżeniowego Blika, powołują się na artykuł cashless.pl z sierpnia ubiegłego roku. Napisaliśmy wtedy, że raczej mało realne jest, by wdrożenie nowej usługi nastąpiło do końca 2020 r., i sugerowaliśmy, że może stać się to najwcześniej na początku 2021 r. Więcej na ten temat przeczytacie w tekście pod tytułem: Blik zbliżeniowy: będzie, ale trzeba na niego poczekać najpewniej do przyszłego roku.

Przeczytajcie także: Co NBP myśli o polskich innowacjach w płatnościach

Jak się okazuje jednak, wdrożenie funkcji zbliżeniowej znów się przedłuża i dziś mniej prawdopodobne jest, by prace zakończono w I kw. Z nieoficjalnych informacji cashless.pl wynika, że obecnie bardziej realne jest udostępnienia płatności zbliżeniowych Blikiem w II kw. 2021 r. Jednak nowość nie trafi od razu do wszystkich banków oferujących Blika. Wśród pierwszych instytucji, które udostępnią nową usługę, będą prawdopodobnie ING Bank Śląski i mBank. Ponoć prace nad projektem zaawansowane są także w PKO BP.

Przyczyną oddalającego się terminu wdrożenia zbliżeniowego Blika jest zmiana priorytetów w instytucjach finansowych. W ubiegłym roku ważniejsze od płatności mobilnych stało się przygotowanie systemu do składania wniosków o wsparcie z tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju czy różnych narzędzi do zdalnego pozyskiwania klientów w czasie ograniczeń pandemicznych. Później na pierwszy plan wysunęły się prace związane z dostosowaniem systemów kartowych do dyrektywy PSD II. Dopiero teraz banki mogą poświęcić więcej uwagi nowej funkcji w Bliku.

Przeczytajcie także: Już w pięciu bankach dostępny jest cashback Blikiem

Biuro prasowe Polskiego Standardu Płatności (operator Blika) w tym momencie nie chce informacji cashless.pl potwierdzać albo ich dementować. – Prace nad udostępnieniem płatności zbliżeniowych trwają. Nie chcemy deklarować konkretnego terminu, z uwagi na to, że w projekt zaangażowane jest wiele podmiotów. Zależy nam na tym, aby klienci mogli płacić zbliżeniowo Blikiem tak szybko, jak to będzie możliwe – czytam w odpowiedzi biura prasowego PSP na moje pytanie w tej sprawie.

Przypomnę, że udostępnienie płatności zbliżeniowych przez Blika jest możliwe dzięki strategicznemu partnerstwu PSP z Mastercardem (organizacja jest właścicielem patentów związanych z wykorzystaniem technologii bezstykowej w obszarze płatności). Od ubiegłego roku Mastercard jest formalnie udziałowcem spółki PSP – ma jedną siódmą jej udziałów. Zapłacił za nie ok. 83 mln zł, co pozwoliło wycenić operatora Blika na bez mała 600 mln zł.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies