Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Raport NBP na temat sektora paytech. Oto co bank centralny myśli o rozwoju nowoczesnych płatności w Polsce

Celem tego rodzaju opracowań jest m.in. wskazanie działań, jakie miałby podjąć bank centralny odpowiedzialny za organizację systemu płatniczego

Narodowy Bank Polski opublikował na swojej stronie internetowej raport pt. "Paytech – innowacyjne rozwiązania płatnicze na rynku polskim". Autorzy opracowania piszą w swoich konkluzjach, że jego celem jest m.in. zebranie danych umożliwiających podejmowanie działań wspierających prawidłowe funkcjonowanie systemu płatniczego. Dodano także, że aktualnie nie zidentyfikowano potrzeby podjęcia tego rodzaju działań przez bank centralny w obszarze paytech.

Przeczytajcie także: Zagłosujcie w plebiscycie Cashless Pay 2020

Raport, o którym mowa, jest dostępny pod tym linkiem. Znajdziecie tam m.in. szereg definicji nowoczesnych produktów i usług dostępnych na rynku usług płatniczych, klasyfikację polegającą na podziale ich na kilka podstawowych grup, w tym: zbliżeniowe płatności mobilne, niekartowe płatności mobilne, systemy płatności natychmiastowych czy pieniądz elektroniczny. Jest tu także opis innych inicjatyw płatniczych takich jak np. terminale aplikacyjne czy przelewy z karty na kartę.

Przeczytajcie także: W konkursie cashless.pl do wygrania iPhone

W dokumencie NBP uwzględniono także inicjatywy, których celem ma być wsparcie rozwoju innowacji polskiego sektora płatniczego oraz podobnych przedsięwzięć na arenie międzynarodowej. Bank centralny podkreśla, że za najważniejszą z cech nowoczesnych rozwiązań płatniczych uważa ich bezpieczeństwo dla osób z nich korzystających. Dlatego wraz z innymi instytucjami, takimi jak np. Komisja Nadzoru Finansowego, będzie nadal monitorować rynek w celu identyfikacji ewentualnych zjawisk niepożądanych.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies