Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
mBank podnosi opłaty za kredyt odnawialny. Jeśli teraz wypowiecie umowę i tak naliczy prowizję, ale pieniądze odda

Jeśli macie kredyt odnawialny w mBanku, a w związku z podwyżkami opłat zrezygnujecie z niego, nie zdziwcie się na widok dwóch niecodziennych operacji na swoim rachunku

Jak informował serwis cashless.pl, mBank na marzec 2021 r. zapowiedział podwyżki opłat. Część z nich wzrośnie jednak już 3 stycznia 2020 r. Wśród drożejących wcześniej usług jest kredyt odnawialny. Zgodnie z regulaminem prowizja za przedłużenie takiej umowy kredytowej wzrasta z m.in. 2,5 do min. 3,5 proc. w przypadku kont standardowych oraz z min. 2,1 do min. 3,1 proc. dla mKont Intensive. Problem w tym, że umowy odnawiają się automatycznie, a trzeba je wypowiedzieć co najmniej miesiąc przed terminem wygaśnięcia. Jeśli się tego nie zrobi, bank pobierze prowizję z konta i odnowi limit.

Przeczytajcie także: Ważne zmiany dla klientów mBanku

Powstaje pytanie, co z klientami, dla których termin odnowienia kredytu przypada w ciągu najbliższych tygodni. O podwyżkach bank informował 8 grudnia, a zatem jest już za późno, by skutecznie wypowiedzieć umowę przed wejściem w życie nowego cennika. Usługa 3 stycznia 2021 r. będzie aktywna i mBank naliczy wyższą prowizję. Tak jednego z czytelników serwisu cashless.pl poinformowano wczoraj na infolinii mBanku, gdy składał dyspozycję wypowiedzenia kredytu. Zapytałem o to biuro prasowe instytucji.

Rzecznik prasowy mBanku, Krzysztof Olszewski podkreśla, że w okresie wypowiedzenia klient nie poniesie opłaty za odnowienie kredytu. A czas na złożenie dyspozycji ma do 3 stycznia 2021 r. Olszewski doprecyzował też, że co prawda wtedy system naliczy opłatę, ale tego samego dnia pobrana kwota trafi z powrotem na konto klienta. Nie zdziwcie się zatem, jeśli w historii rachunku pojawią się dwie równoważące się transakcje.

Przeczytajcie także: Uwaga na fałszywe reklamy Millennium

Co istotne, chociaż przepisy nakazują bankom informowanie klientów o zmianach opłat co najmniej dwa miesiące przed faktem, to niestety reguła ta dotyczy tylko usług płatniczych, a więc kart, rachunków osobistych itp. Przy podwyżce prowizji za odnowienie przyznanego wcześniej kredytu odnawialnego wystarczy, że bank poinformuje o niej na dwa tygodnie przed wejściem w życie nowego cennika. I tak spełni wtedy wymogi stawiane przez prawo.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies