Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ważne zmiany dla klientów mBanku: podwyżki opłat i agregator kont z innych banków

Od 1 marca 2021 r. mBank podnosi opłaty za kartę do konta, wybrane transakcje oraz wpłaty we wpłatomatach Euronetu

mBank poinformował klientów, że wkrótce będą mogli w serwisie transakcyjnym zobaczyć informacje o swoich kontach w innych bankach. Instytucja dołączy tym samym do grona banków, które udostępniają swoim klientom usługę tzw. agregacji kont, możliwą dzięki zastosowaniu otwartej bankowości. Przy okazji zapowiedziała jednak także szereg podwyżek, które tłumaczy m.in. obniżkami stóp procentowych.

Jak podkreśla mBank w komunikacie, zmiany nie obejmują opłat za korzystanie z najważniejszych usług, czyli prowadzenia konta czy transakcji w bankomatach. Klienci jednak zapewne nie będą szczęśliwi, że od 1 marca 2021 r. z 7 zł do 10 zł zostanie podniesiona opłata za kartę do eKonta standard. Można jej uniknąć, jeśli w danym miesiącu zapłaci się kartą (do konta lub kredytową) łącznie 350 zł i choć raz zaloguje się do aplikacji mobilnej. Jeśli klient dokona transakcji na odpowiednią kwotę, ale nie spełni warunku logowania do apki, to opłata wyniesie 3 zł. Dotychczas warunkiem zwalniającym było wykonanie transakcji na min. 350 zł.

W przypadku eKonta osobistego opłata za kartę pozostanie na poziomie 7 zł miesięcznie, ale zmieni się warunek zwalniający. Obecnie jest nim minimum jedna transakcja bezgotówkowa miesięcznie, a będzie obowiązek wykonania transakcji płatniczych na kwotę min. 350 zł miesięcznie.

Przeczytajcie także: Zagłosujcie na Cashless Pay 2020

Jeśli chodzi o pozostałe zmiany, to trzeba zwrócić uwagę na podwyżkę z 0,2 proc. (minimum 2 zł) do 0,5 proc. (minimum 5 zł) prowizji za wpłatę gotówki we wpłatomatach Euronetu. Klienci, którzy nie chcą ponosić dodatkowych kosztów przy korzystaniu z wpłatomatów, powinni wybrać maszyny mBanku, Planet Cash lub Cashline, których – jak zapewnia mBank – jest w Polsce ponad 1 tys. Do 9 zł podniesiona została miesięczna opłata za usługę "Wypłaty ze wszystkich bankomatów". Wcześniej korzystający z niej klienci płacili 7 zł.

Wprowadzono również prowizję na poziomie 4 proc. za wszystkie transakcje kartami (do konta i kredytowymi) w totalizatorach i loteriach, w kasynach (również internetowych), salonach gier i zakładach bukmacherskich.

Podniesiona zostanie także opłata za przelew z rachunku karty kredytowej do 7 proc. (minimum 6 zł). Ta zmiana wejdzie w życie w tym samym czasie, co inne opisywane, czyli 1 marca 2021 r. A już teraz bank zapowiedział, że rok później, czyli 1 marca 2022 r., podwyższy również opłaty roczne za niektóre karty kredytowe.

Przeczytajcie także: Więcej otwartej bankowości. Rusza Whizzapi

Podrożeją też usługi świadczone w placówce banku. I tak przelew zlecony w oddziale lub przez BOK będzie kosztował 6 zł, a nie 2 zł. Z kolei wpłata lub wypłata gotówki w oddziale będzie się wiązała z wydatkiem w wysokości 10 zł (wcześniej było to 9 zł). Klienci muszą się również liczyć z opłatą w wysokości 5 zł za przygotowanie i wysyłkę pocztą dokumentów, które dotyczą umowy Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych. Aby jej uniknąć, klienci powinni zmienić formę wysyłki z tradycyjnej na elektroniczną.

Bank zapowiedział również, że od 4 stycznia 2021 r. podniesie prowizję za udzielenie, podwyższenie i odnowienie kredytu w koncie na kolejny okres. Wyniesie ona od 3,1 proc. do 5 proc. kwoty kredytu, minimum 99 zł. Ze szczegółowym opisem zmian można się zapoznać w dokumentach odstępnych na stronie banku.

mBank zapowiedział także sporo zmian w cenniku dla małych firm. I tak na przykład od 7 stycznia przyszłego roku użytkownicy konta mBiznes Standard za korzystanie z rachunku płacić będą 19 zł (dziś 9 zł), chyba że wykonają z niego przynajmniej jeden przelew do ZUS. Wtedy opłata nie będzie pobierana, ale warto zwrócić uwagę, że część spółek cywilnych nie wykonuje przelewów do ZUS-u z rachunku firmowego, więc podmioty takie nie będą miały szansy uniknięcia podwyżki.

Przeczytajcie także: Pekao oferuje płatności Google Pay

Wzrośnie także opłata za kartę z 5 do 7 zł. Chyba że właściciel firmy wykona za jej pomocą płatności bezgotówkowe na min. 500 zł, wówczas opłata pozostanie na dotychczasowym poziomie wynoszącym 5 zł miesięcznie. Ta zmiana wejdzie w życie w maju 2021 r.

Podobne zmiany dotyczą klientów korzystających z rachunku mBiznes konto. Dziś nie płacą za nie bezwarunkowo. Od 7 stycznia przyszłego roku opłata wynosić będzie standardowo 19 zł, chyba że z konta wykona się przelew do ZUS. Wówczas opłaty będzie można uniknąć. Opłata za korzystanie z karty wzrośnie w maju przyszłego roku z 5 do 7 zł miesięcznie. Na dotychczasowym poziomie pozwoli ją utrzymać wykonanie transakcji bezgotówkowych na kwotę min. 500 zł.

Nieprzyjemna niespodzianka czeka także klientów firmowych korzystających z wybranych, biznesowych kart kredytowych Visa Business Credit. Dziś standardowo płacą za korzystanie z nich 15 zł miesięcznie. Od stycznia opłata wzrośnie aż do 75 zł. Oprócz tego mBank wprowadza sporo innych zmian, także porządkowych.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies