Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PKO BP przystąpił do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej, której celem jest powołanie europejskiej karty

PKO BP jest pierwszym bankiem z Polski, który przystąpił do EPI

Biuro prasowe PKO BP poinformowało o przystąpieniu banku do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej (European Payments Initiative). To grupa powołana przez 16 dużych banków z całej Europy. PKO BP jest pierwszą i na razie jedyną instytucją znad Wisły, która do organizacji EPI przystąpiła, a stało się to pod koniec listopada bieżącego roku.

Przeczytajcie także: Konto firmowe założycie w IKO

EPI to sojusz banków, którego celem jest zbudowanie europejskiego systemu płatniczego z własnymi kartami dla konsumentów i firm, cyfrowym portfelem, natychmiastowymi płatnościami i przelewami na telefon. EPI podkreśla, że będzie wspierać europejskie instytucje publiczne, poprzez stworzenie rozwiązania w dziedzinie płatności. W założeniu pomysłodawców ma ono przynieść korzyści finansowe europejskiemu sektorowi finansowemu.

Przeczytajcie także: PKO BP zwiększa zakres otwartej bankowości

Warto przypomnieć, że EPI to nie pierwsza tego typu inicjatywa w Europie. W przeszłości były już próby stworzenia konkurencji dla Mastercarda i Visy – amerykańskich organizacji płatniczych, które zdominowały europejski rynek. Jak dotąd próby te jednak kończyły się niepowodzeniem. Co ciekawe również w Polsce kilka lat temu dyskutowało się nad utworzeniem polskiej karty płatniczej. Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło był wówczas przeciwnikiem tego pomysłu argumentując, że tworzenie plastikowej karty w erze płatności mobilnych nie ma sensu.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies