Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zarządzanie subskrypcjami w aplikacji bankowej. Dzięki API Visy to wkrótce może być standard na polskim rynku

Pierwszym bankiem z Polski, który wdrożył rozwiązanie opracowane przez Visę, jest Bank SGB

Popularność różnego rodzaju usług subskrypcyjnych i abonamentowych w Polsce rośnie bardzo szybko. Świadczyć o tym może choćby sukces takich serwisów streamingowych jak Netflix czy Spotify. Aby korzystać z ich usług, trzeba powiązać z nimi kartę płatniczą i zgodzić się na cykliczne obciążanie konta określoną należnością.

Przeczytajcie także: mBank ma własny pomysł na zarządzanie subskrypcjami

Pojawia się jednak pewien kłopot, jeśli korzystacie z wielu tego typu serwisów, a te pobierają automatycznie abonamenty z Waszego konta. Zwłaszcza, jeśli różne usługi opłacacie różnymi kartami, a wyjeżdżając na dłuższy urlop czy rezygnując czasowo z abonamentu z innego powodu chcecie go wyłączyć albo zawiesić. Zidentyfikowanie, która karta dodana jest do którego serwisu może nie być takie łatwe.

Problem ten da się jednak rozwiązać, o czym mogą przekonać się klienci spółdzielczej grupy SGB. Od kilku miesięcy dostępna jest nowa aplikacja mobilna tej instytucji, która zawiera moduł do zarządzania subskrypcjami. Dzięki niemu użytkownicy SGB Mobile mają podgląd aktualnie opłacanych subskrypcji (aplikacja wykrywa je automatycznie na podstawie historii transakcji) i mogą nimi zarządzać w zasadzie dowolnie włączając je i wyłączając.

Przeczytajcie także: ING planuje wprowadzić moduł do zarządzania subskrypcjami

Nowa opcja dostępna w SGB Mobile została wdrożona dzięki usłudze opracowanej przez organizację płatniczą, a bazującej na interfejsie Visa API. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest możliwość zawarcia w aplikacji bankowej informacji o miejscach, w których użytkownik karty zapisał jej dane oraz o płatnościach powtarzalnych opłacanych kartą. Dzięki temu klient banku widzi w jakich sklepach, punktach usługowych, portfelach cyfrowych, czy serwisach streamingowych jego karta została zapisana, a także jakie usługi są za jej pomocą opłacane.

Dodatkowym ułatwieniem może być kalendarz pozwalający użytkownikowi aplikacji lepiej zaplanować płatności albo zablokować "z góry" odpowiednią kwotę. Interfejsy API Visa dostępne są na portalu Visa Developer Platform, z którego korzystać mogą wszyscy wydawcy kart Visa w Polsce. Można więc spodziewać się, że moduł zarządzania subskrypcjami wkrótce pojawi się w większej liczbie aplikacji bankowych i nie tylko. Podobna usługa znajduje się już w aplikacji fintechu Revolut.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies