Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowe wymogi KNF wobec małych instytucji płatniczych wywołały spór. Pojawiają się opinie, że nadzór źle interpretuje przepisy

Weryfikację działalności MIP-ów w zakresie zgodności z ustawą o usługach płatniczych KNF rozpoczął pod koniec sierpnia

Biuro prasowe Komisji Nadzoru Finansowego w odpowiedzi na pytania redakcji cashless.pl, poinformowało o rozpoczęciu kilka tygodni temu procesu weryfikacji działalności małych instytucji płatniczych w zakresie jej zgodności z ustawą o usługach płatniczych. – Urząd KNF wysłał do MIP-ów pismo, w którym przypomniał o wynikających z ustawy obowiązkach oraz o warunkach prowadzenia przez nie działalności. Wezwał też MIP-y do przekazania organowi nadzoru stosownych informacji i dokumentów w tym zakresie – napisał rzecznik KNF Jacek Barszczewski.

KNF w pismach skierowanych do MIP-ów zwrócił uwagę m.in. na dopuszczalny zakres działalności (spółki mogą prowadzić działalność jedynie na terenie Polski) i limit transakcji płatniczych (ich obroty nie powinny przekraczać równowartości 1,5 mln euro miesięcznie). KNF wskazał także na limity środków przechowywanych na rachunkach płatniczych, konieczność wdrożenia odpowiednich rozwiązań organizacyjnych, programu działalności i planu finansowego a także procedur zarządzania ryzykiem, ochrony środków użytkowników, informowania o świadczonych usługach, przechowywania dokumentów czy obowiązki informacyjne i sprawozdawcze wobec KNF.

Przeczytajcie także: Bank Litwy szykuje więcej obowiązków wobec fintechów

Zdaniem Tomasza Klecora, partnera zarządzającego w kancelarii Legal Geek, zakres żądań KNF wykracza poza przepisy ustawy o usługach płatniczych i wymogi prawne stawiane MIP-om. Prawnik uważa, że wątpliwości budzi choćby wykładnia jednego z przepisów ustawy, który nakłada na MIP obowiązek posiadania programu działalności i planu finansowego na okres pierwszych 12 miesięcy działalności. Przepis ten nie określa jednak, jak dokumenty te powinny wyglądać i nie wymusza ich aktualizacji. Tymczasem KNF żąda od MIP-ów aktualnego programu działalności i planu finansowego. Dodatkowo bardzo szczegółowo określa ich zawartość.

Kolejna kontrowersyjna kwestia poruszana w piśmie KNF to działalność transgraniczna. Zgodnie z przepisami, mała instytucja płatnicza może prowadzić działalność wyłącznie na terytorium Polski. Istnieje jednak spór dotyczący pojęcia "prowadzić działalność". Część prawników zauważa tutaj, że zgodnie z dyrektywą PSD II w przypadku MIP-ów nie mogą one mieć agentów czy oddziałów za granicą, a także aktywnie prowadzić tam działalności. Przepis jednak w obecnym brzmieniu nie zabrania pasywnej obsługi transferów międzynarodowych. Tymczasem w ocenie KNF takie działania są zabronione.

Przeczytajcie także: Allegro pod lupą UOKiK

– Naszym zdaniem organ jest tutaj w całkowitym błędzie. W doktrynie prawa cywilnego dosyć jasno określono czym jest prowadzenie działalności na jakimś terytorium. Zlecenie przelewu z polskiego banku na rachunek np. we Francji nie jest prowadzeniem działalności we Francji. Taki pogląd to absurd. A co z kartami wydanymi za granicą? MIP nie może przyjąć płatności kartą wydaną przez Revolut? Tak wynika z poglądu KNF – uważa Tomasz Klecor.

Mała instytucja płatnicza to rodzaj firmy, często działającej w obszarze fintech, wprowadzony jedną z ostatnich nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Aby trafić do rejestru MIP-ów, nie trzeba ubiegać się o licencję a wystarczy przedłożyć w KNF odpowiednie dokumenty. Do dziś w rejestrze MIP-ów znajduje się 66 wpisów, z czego działalność mają prowadzić 63 instytucje.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies