Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Śledztwo CBA i KNF: zatrzymania w sprawie piramidy. Straty klientów sięgają kilkuset milionów złotych

Spółka kierowana przez zatrzymane trzy osoby oferowała obligacje firm w słabej kondycji finansowej

Biuro prasowe Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformowało o zatrzymaniu trzech osób podejrzanych o utworzenie piramidy finansowej. W wyniku ich działalności kilka tysięcy osób mogło stracić nawet kilkaset milionów złotych. Dokładna skala strat nie została jeszcze oszacowana, bo śledztwo nadal trwa. Zatrzymani, wśród których jest prezes, członek zarządu i radca prawny pewnej spółki z Warszawy, trafili na trzy miesiące do aresztu.

Przeczytajcie także: Uważajcie na fałszywy market z apkami Google Play

Z ustaleń organów ścigania wynika, że spółka, o której mowa, w latach 2016-2020 oferowała sprzedaż instrumentów finansowych (głównie obligacji) kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, głównie na rynku nieruchomości. Pracownicy spółki wprowadzali klientów w błąd. Prawdopodobnie mieli świadomość, że kondycja finansowa emitentów już w chwili emisji instrumentów finansowych budziła wątpliwości, co do możliwości wypłaty zainwestowanego przez obligatariuszy kapitału oraz wynikających z niego odsetek, a deklarowana wartość ustanawianego zabezpieczenia znacząco odbiegała od realnej wartości rynkowej.

Przeczytajcie także: Polacy są w stanie dopłacać za cyberbezpieczeństwo

Z komunikatu CBA wynika, że biuro współpracuje przy tej sprawie m.in. z Komisją Nadzoru Finansowego oraz Głównym Inspektorem Informacji Finansowej. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty. Jeżeli skala przestępstwa się potwierdzi, będzie to jedna z największych afer finansowych w ostatnich latach, a straty większe niż w osławionej aferze Amber Gold.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: KNF, FRAUD

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies