Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bank Litwy szykuje zmiany. Fintechy będą miały więcej obowiązków związanych z nadzorem

Nowe obowiązki dotyczyć będą m.in.instytucji płatniczych i instytucji pieniądza elektronicznego z całej Europy, licencjonowanych na Litwie

Bank Litwy poinformował, że instytucje płatnicze oraz instytucje pieniądza elektronicznego powinny się przygotować do nowych wymogów, które będą obowiązywać od 2021 roku. Celem zmian jest zapewnienie większego bezpieczeństwa i stabilności w działalności fintechów. Bank zamierza wzmocnić nadzór nad rozwiązaniami chroniącymi środki klientów.

Przeczytajcie także: Prawo jazdy w aplikacji mObywatel od 5 grudnia

Od nowego roku część fintechów będzie musiała informować litewski bank centralny o nowo zawieranych umowach związanych z ochroną tychże środków i potwierdzać, że zostały wdrożone odpowiednie rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo. Reprezentująca bank Jekaterina Govina przekonuje, że ma to związek z rosnącą liczbą fintechów oraz rozszerzaniem zakresu ich działalności. Chodzi o to, by za ilością szły również jakość usług oraz ich przejrzystość.

Przeczytajcie także: Za parkowanie można już płacić bezpośrednio w Google Maps

Jednocześnie Bank Litwy zapowiedział, że część instytucji zwolni z obowiązku przekazywania kwartalnych sprawozdań z działalności – będą one dostarczać dane finansowe raz w roku. Dotyczy to m.in. podmiotów świadczących usługi inicjowania płatności, wypłacających świadczenia socjalne, pobierających opłaty za media od gospodarstw domowych albo grzywny na rzecz instytucji państwowych.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies