Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Brytyjska część Wirecard zmieni właściciela. Kupi ją fintech, w który zainwestowała Visa

Mowa o startupie Railsbank, który jest też wspierany przez Mastercarda

Fintech Railsbank przejmuje Wirecard Card Solutions, czyli brytyjską część firmy Wirecard, o której w ostatnich miesiącach zrobiło się bardzo głośno za sprawą skandalu finansowego. Nie podano szczegółów transakcji, ale ma ona dotyczyć m.in. rozwiązań technologicznych, portfolio klientów i niektórych pracowników korporacji, która jeszcze niedawno uchodziła za jeden z ważniejszych europejskich biznesów z pogranicza finansów i technologii.

Przeczytajcie także: Były pracownik i partner firmy Wirecard podobno umarł na Filipinach

Na temat przejęcia pisze m.in. serwis Techcrunch. Zwraca on uwagę, że Railsbank to stosunkowo mały fintech z siedzibą w Londynie. Z serwisu cashless.pl mogliście się dowiedzieć, że Mastercard dołączył ten podmiot do swojego programu Fintech Express, który ma wspomóc młode firmy technologiczne. Z kolei Visa znalazła się w gronie inwestorów, którzy kilka miesięcy temu wsparli finansowo Railsbank. Amerykańska organizacja podpisała też z podmiotem umowę o partnerstwie.

Przejęcie części firmy Wirecard ma znaczenie nie tylko dla obu podmiotów – to może uspokoić cały rynek fintechowy nad Tamizą. W czerwcu Financial Conduct Authority (FCA), czyli brytyjski odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego, zawiesił licencję Wirecard. Spowodowało to m.in. problemy firmy Curve. Ostatecznie nadzór odwiesił licencję w obawie przed wywołaniem efektu domina – z usług Wirecard na Wyspach korzystało wiele większych i mniejszych firm, które w przeciwnym razie mogłyby wpaść w kłopoty.

Przeczytajcie także: Niemiecka giełda zmienia przepisy, aby usunąć Wirecard z indeksu DAX

Serwis Finextra podaje z kolei, że transakcja w Wielkiej Brytanii może być początkiem szerszej wyprzedaży – właściciela ma zmienić brazylijski oddział Wirecarda, toczą się także rozmowy dotyczące przyszłości Wirecard North America. Wszystko to jest pokłosiem afery, która wybuchła, gdy okazało się, że w księgach niemieckiego fintechu brakuje blisko 2 mld euro. Od tego czasu doszło już do kilku aresztowań menedżerów firmy, a jej były dyrektor operacyjny stał się jedną z najbardziej poszukiwanych osób na świecie.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies