Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Tak w przyszłości palec może zastąpić kartę

W Wielkiej Brytanii Visa testuje biometrię naczyń krwionośnych

Technologia Finger Vein, opracowana przez japońską firmę Hitachi, jest dobrze znana na polskim rynku. Mogą z nią spotkać się już klienci BPH, Getinu czy kilku banków spółdzielczych. Czytniki Finger Vein są też zainstalowane w ponad tysiącu bankomatów z logo Planet Cash.

Technologia ta polega na identyfikacji klienta po wzorze naczyń krwionośnych. Dzięki temu może podpisywać umowy czy wypłacać gotówkę bez dowodu i karty, a jedynie przykładając palec w odpowiednie miejsce. Czy w przyszłości tak samo będzie się płacić?

Przeczytajcie także: Już nie boicie się biometrii

Możliwe. Rozwiązanie takie testuje właśnie w Wielkiej Brytanii Visa. Projekt prowadzony jest przy udziale firm Sthaler i Worldpay. Pierwsza z nich to brytyjski startup, który chce się specjalizować w wykorzystaniu technologii biometrycznych. Z kolei Worldpay rozlicza płatności bezgotówkowe m.in. za pośrednictwem terminali POS w kilku krajach, w tym w Wielkiej Brytanii. Jego pracownicy biorą właśnie udział w kilkutygodniowych testach, podczas których w pracowniczej restauracji potwierdzają transakcje w zupełnie nowy sposób.

Ich wzór naczyń krwionośnych został zarejestrowany i połączony z numerem karty płatniczej. Z kolei w restauracji zainstalowano czytniki naczyń krwionośnych od Hitachi, które połączono z terminalem od Worldpay. Całym systemem o nazwie Fingopay zarządza Sthaler. Proces płatności jest o wiele prostszy niż przy pomocy karty czy telefonu. Po złożeniu zamówienia klient tylko przykłada palec do czytnika, a transakcja jest rozliczana z rachunku jego karty.

Przeczytajcie także: SafetyNet. Dodatkowe zabezpieczenie od MasterCarda

Testy w kontrolowanym środowisku mają pomóc Visie w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, czy biometria naczyń krwionośnych palca ma potencjał w komercyjnym zastosowaniu. Może też wskazać potencjalne problemy związane z wdrożeniem. Technologia Finger Vein uchodzi za jedną z najbezpieczniejszych biometrii. Niestety nie jest tania.

Warto przypomnieć, że nad rozwiązaniami biometrycznymi pracuje również MasterCard. Z polskim Getin Bankiem przeprowadził np. testy karty, która posiadała czytnik linii papilarnych. Dzięki temu płatność potwierdzana była nie PIN-em tylko odciskiem palca użytkownika.

Źródło: Finextra

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies