Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Tak w przyszłości palec może zastąpić kartę

W Wielkiej Brytanii Visa testuje biometrię naczyń krwionośnych

Technologia Finger Vein, opracowana przez japońską firmę Hitachi, jest dobrze znana na polskim rynku. Mogą z nią spotkać się już klienci BPH, Getinu czy kilku banków spółdzielczych. Czytniki Finger Vein są też zainstalowane w ponad tysiącu bankomatów z logo Planet Cash.

Technologia ta polega na identyfikacji klienta po wzorze naczyń krwionośnych. Dzięki temu może podpisywać umowy czy wypłacać gotówkę bez dowodu i karty, a jedynie przykładając palec w odpowiednie miejsce. Czy w przyszłości tak samo będzie się płacić?

Przeczytajcie także: Już nie boicie się biometrii

Możliwe. Rozwiązanie takie testuje właśnie w Wielkiej Brytanii Visa. Projekt prowadzony jest przy udziale firm Sthaler i Worldpay. Pierwsza z nich to brytyjski startup, który chce się specjalizować w wykorzystaniu technologii biometrycznych. Z kolei Worldpay rozlicza płatności bezgotówkowe m.in. za pośrednictwem terminali POS w kilku krajach, w tym w Wielkiej Brytanii. Jego pracownicy biorą właśnie udział w kilkutygodniowych testach, podczas których w pracowniczej restauracji potwierdzają transakcje w zupełnie nowy sposób.

Ich wzór naczyń krwionośnych został zarejestrowany i połączony z numerem karty płatniczej. Z kolei w restauracji zainstalowano czytniki naczyń krwionośnych od Hitachi, które połączono z terminalem od Worldpay. Całym systemem o nazwie Fingopay zarządza Sthaler. Proces płatności jest o wiele prostszy niż przy pomocy karty czy telefonu. Po złożeniu zamówienia klient tylko przykłada palec do czytnika, a transakcja jest rozliczana z rachunku jego karty.

Przeczytajcie także: SafetyNet. Dodatkowe zabezpieczenie od MasterCarda

Testy w kontrolowanym środowisku mają pomóc Visie w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, czy biometria naczyń krwionośnych palca ma potencjał w komercyjnym zastosowaniu. Może też wskazać potencjalne problemy związane z wdrożeniem. Technologia Finger Vein uchodzi za jedną z najbezpieczniejszych biometrii. Niestety nie jest tania.

Warto przypomnieć, że nad rozwiązaniami biometrycznymi pracuje również MasterCard. Z polskim Getin Bankiem przeprowadził np. testy karty, która posiadała czytnik linii papilarnych. Dzięki temu płatność potwierdzana była nie PIN-em tylko odciskiem palca użytkownika.

Źródło: Finextra

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies