Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Finlandia będzie mieć swojego Blika. W marcu ma wystartować Siirto

Największe fińskie banki chcą zaoferować aplikację służącą do przelewów P2P oraz płatności bezgotówkowych

Nad projektem aplikacji Siirto pracuje firma Automatia, operator sieci bankomatów należący do największych w Finlandii banków, takich jak OP Bank Group, Nordea Bank i Danske Bank. Oprogramowanie ma przygotować spółka Tieto, a pierwsi klienci będą mogli z niego korzystać już w marcu przyszłego roku.

Przeczytajcie także: W styczniu na poczcie zapłacicie Blikiem

Jak twierdzi serwis NFC World, Siirto będzie pierwszą w Finlandii aplikacją służącą do płatności mobilnych realizowanych w czasie rzeczywistym. Za jej pomocą użytkownicy będą mogli wykonywać przelewy P2P oraz dokonywać płatności bezgotówkowych za zakupy internetowe. Źródłem pieniądza ma być rachunek bankowy, który zostanie sparowany z numerem telefonu komórkowego.

Automatia deklaruje, że pomysł na Siirto był inspirowany szwedzkim projektem Swish. To aplikacja oferowana klientom różnych banków i pozwalająca na szybkie transfery pieniędzy pomiędzy użytkownikami telefonów komórkowych. Aplikacja bardzo szybko stała się w Szwecji popularna, a dziś korzysta z niej większość tamtejszego społeczeństwa. Do powszechnego języka weszło nawet pojęcie „swiszować”, co ma oznaczać szybkie przesyłanie pieniędzy.

Przeczytajcie także: Tak działa Android Pay w Polsce. Sprawdźcie

Projekt Siirto jako żywo przypomina także działającego w Polsce Blika. System mobilny oferowany przez spółkę Polski Standard Płatności również jest przedsięwzięciem międzybankowym i podobnie jak Siirto wykorzystuje sparowanie numeru telefonu komórkowego z kontem bankowym dla przelewów P2P. Podobnie jak Siirto Blik stawia też na rozwój w środowisku e-commerce i m-commerce.

Źródło: NFC World

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies