Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ulgi dla AmEx i Diners podpisane

Prezydent podpisał nowelę ustawy, która na kilka lat zwalnia organizacje płatnicze o małym udziale rynkowym ze stosowania limitu na koszty transakcji 

Chodzi o Ustawę o usługach płatniczych. Nowelizacja została przyjęta przez parlament, którego kadencja właśnie się kończy. Wprowadza ona trzyipółletni okres przejściowy, w którym niektóre organizacje płatnicze nie będą musiały stosować się do administracyjnego limitu na interchange. To prowizja, jaką właściciele sklepów odprowadzają do banków z tytułu transakcji przyjętych kartami.

Przeczytajcie także: Za użycie karty w urzędzie zapłacicie dodatkową prowizję

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prowizja ta nie może być wyższa niż 0,3 proc. Jednak unijne przepisy pozwalają rządom poszczególnych krajów członkowskich na wprowadzenie okresu przejściowego dla organizacji, których rynkowy udział nie przekracza 3 proc., a które m.in. część swoich kart wydają bez pośrednictwa banków. W polskich warunkach działają dwie takie instytucje, czyli American Express oraz Diners Club.

Przeciwko wprowadzaniu okresu przejściowego protestowało środowisko akceptantów, szczególnie przedstawiciele branży hotelowej i restauracyjnej. Podkreślali, że u nich udział kart luksusowych, do których zalicza się te z logo AmEx i Diners, w transakcjach ogółem kartami jest bardzo duży. W rezultacie wejście w życie nowych przepisów oznacza, że nie będą mogli korzystać w pełni ze spadku kosztów obsługi transakcji kartami.

Przeczytajcie także: Nowy związek zadba o interesy agentów rozliczeniowych

Nowelizacja jest oczywiście korzystna dla organizacji o małym udziale rynkowym, które będą mogły skuteczniej konkurować z MasterCardem i Visą. Interchange na transakcje kartami tych firm będzie bowiem limitowana.

Nowela, która ma wejść w życie 14 dni od daty jej ogłoszenia, jest też korzystna dla banków, które będą mogły część swoich klientów przenieść na karty systemów takich jak AmEx i Diners i zarabiać więcej na transakcjach dokonywanych nimi przez ich klientów. Stracić mogą MasterCard i Visa. Natomiast na razie nie widzę niekorzystnych skutków dla klientów banków. Chyba, że np. część akceptantów nie chcąc ponosić wysokich kosztów związanych z transakcjami kartami, w ogóle zaprzestanie ich przyjmowania.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies