Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowy związek ma zadbać o interesy operatorów terminali płatniczych

Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego buduje związek, który będzie zrzeszał agentów rozliczeniowych i krajowe instytucje płatnicze

Na temat tej koncepcji oraz przyczyn, które zainicjowały prace nad nią, rozmawiam z Robertem Łaniewskim, prezesem FROB.

Robert Łaniewski

Zarządzana przez Pana fundacja pracuje nad powołaniem izby gospodarczej operatorów terminali płatniczych, czyli agentów rozliczeniowych, oraz krajowych instytucji płatniczych. Ale tego rodzaju instytucje już funkcjonują u nas, mowa na przykład o Komitecie Agentów Rozliczeniowych działającym przy Związku Banków Polskich. Co nowego chcecie zaproponować?

Z naszą fundacją współpracuje kilku wybitnych ekspertów rynku płatności bezgotówkowych. Wspólnie, przez ostatnie kilka miesięcy przygotowywaliśmy założenia niezależnej organizacji działającej w formie związku pracodawców. Jesteśmy przekonani, że możemy bardzo aktywnie wspierać instytucje płatnicze w wielu obszarach – między innymi związanych ze zmianami prawnymi. Nasza propozycja jest otwarta dla wszystkich agentów rozliczeniowych i – co potwierdziły spotkania – wzbudza duże zainteresowanie.

Przeczytajcie także: Polska karta się oddala

Nie chcemy konkurować z istniejącymi organizacjami – uważamy, że możemy dodać nową jakość, skupiając się przede wszystkim na przygotowywaniu ekspertyz rynkowych, pomagając podmiotom, które przystąpią do związku pracodawców, optymalnie reagować na zmiany zachodzące na rynku. Mamy kompetencje, a dla zrzeszonych podmiotów oznaczać to będzie nie tylko duże wsparcie merytoryczne, ale również możliwość dzielenia kosztów takiej działalności na wielu uczestników.

Co zaproponuje w takim razie swoim przyszłym członkom związek pracodawców organizowany przez FROB?

Przede wszystkim chcielibyśmy, aby była to organizacja całkowicie niezależna, niepodlegająca żadnym innym podmiotom – poza jej organami statutowymi, tworzonymi przez instytucje członkowskie. Rola FROB sprowadzać się będzie do przygotowania założeń działania związku pracodawców i wspierania go wiedzą i doświadczeniem naszych ekspertów. Nie będzie to związek w żaden sposób afiliowany przy FROB, czy też uzależniony od FROB – chcemy pomóc agentom rozliczeniowym i instytucjom płatniczym zbudować skuteczną i silną reprezentację będącą w stanie wpływać na decyzje podejmowane przez pozostałych interesariuszy rynku płatności bezgotówkowych. Bo dziś tak nie jest – ze szkodą dla agentów rozliczeniowych, ale również ze szkodą dla dynamicznego rozwoju rynku.

Przeczytajcie także: U operatorów terminali trwa przemeblowanie

Chcemy, aby nowy związek stał się partnerem dla organizacji płatniczych i administracji rządowej, z jednej strony pomagając w tworzeniu korzystnych dla rynku rozwiązań, ale z drugiej strony stojąc na straży interesów swoich członków, skutecznie walcząc o zmiany rozwiązań, które uznane zostaną za niekorzystne. Czeka nas wiele zmian prawnych. Związek będzie mógł pomóc swoim członkom we właściwej ich interpretacji i zadbaniu o terminowe ich wdrożenie.

Bardzo ważnym tematem są obciążenia finansowe dotyczące agentów rozliczeniowych i instytucji płatniczych. Najwyższa pora, żeby spróbować je uporządkować. FROB wykorzysta swoje doświadczenie, żeby w tym obszarze również osiągnąć sukces. A myślę, że pokazaliśmy w przeszłości, że potrafimy być skuteczni.

Jak chcecie te cele realizować?

Jak wspomniałem wcześniej, z FROB współpracuje kilku ekspertów, którzy pomagali przy przygotowywaniu założeń związku pracodawców i będą aktywnie wspierać swoją wiedzą i doświadczeniem nową organizację. Znają bardzo dobrze rynek płatności bezgotówkowych i działalność agentów rozliczeniowych. Specjalizują się zarówno w zagadnieniach prawnych, jak i w obszarze biznesowym – dla nich to też będzie doskonała okazja w praktyce zmierzyć się z wyzwaniami, z jakimi dziś mają do czynienia przyszli członkowie związku.

Przeczytajcie także: TROY powalczy z gotówką nad Bosforem

Mamy przygotowany plan działania związku i listę priorytetowych spraw, którymi związek zajmie się w pierwszym roku swojej działalności. Jeżeli będzie potrzeba, związek poprosi o współpracę kolejnych ekspertów - nie dopuścimy, żeby zaistniało to, co było dotychczas hamulcem w innej tego typu organizacji, czyli brak zasobów gotowych realizować przyjęte cele.

Dziękuję za rozmowę

Fot. FROB

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies