Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki zapłaciły kary za interchange

To efekt wyroku Sądu Apelacyjnego, od którego wydawcy kart nie mogli się już odwołać

O tym, że SA wydał wyrok, którego konsekwencją jest konieczność zapłacenia przez banki 164 mln zł grzywien, czytelnicy Cashless mogli się dowiedzieć jako pierwsi już 6 października z tekstu, który można znaleźć tutaj.

Przypomnę, że swoim wyrokiem SA przyznał rację Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, których zdaniem sposób naliczania prowizji interchange na naszym rynku był niezgodny z polskim prawem. Chodziło o to, że stawki tej prowizji, jaką właściciele sklepów odprowadzają do banków z tytułu płatności przyjętych kartami, były ustalane na podstawie niedozwolonego porozumienia 20 banków, co ograniczało konkurencję.

Przeczytajcie także: U operatorów terminali trwa przemeblowanie

Po wydaniu wyroku wymagalna stała się kara, jaką nałożył na te banki UOKiK. Banki miały wpłacić pieniądze do 20 października. Z informacji, jakie uzyskałem w biurach prasowych kilku z nich wynika, że pieniądze zostały wpłacone. Potwierdza to m.in. PKO BP, Citi Handlowy, BZ WBK, ING Bank Śląski oraz Millennium.

Jak podała agencja ISB News, jego prezes na dzisiejszej konferencji prasowej stwierdził, że wpłacona kara obciąży wynik finansowy banku w IV kwartale. To z kolei uwiarygadnia nieoficjalną informację sprzed kilku dni, z której wynikało, że banki miały zawiązane rezerwy na kary w sprawie interchange, jednak w niższej wysokości, niż ostatecznie musiały wpłacić. W poprzedniej instancji grzywny zostały bowiem zmniejszone do ok. 44 mln zł, i na taką kwotę zawiązane zostały rezerwy. Wyrok SA przywrócił jednak kary do ich pierwotnej wysokości.

Przeczytajcie także: Polska karta się oddala

Ukarane banki oraz kwoty grzywien to: PKO BP, Pekao – po 16,59 mln zł, BPH – 14,66 mln zł, BZ WBK, ING Bank Śląski – po 14,08 mln zł, Kredyt Bank, Bank Millenium – 12,15 mln zł, Bank Handlowy – 10,22 mln zł, BGŻ - 9,64 mln zł, BRE Bank (dziś mBank), Lukas Bank (dziś Credit Agricole) – 7,71 mln zł, Nordea Bank Polska, Invest Bank, Getin Bank – po 4,82 mln zł, Bank Pocztowy, Bank Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych, Bank Ochrony Środowiska, Fortis Bank Polska, Deutsche Bank PBC – po 2,89 mln zł, HSBC Bank Polska – 193 tys. zł. Część tych banków zostało przejętych przez inne, np. Nordea przez PKO. Banki przejmujące będą więc musiały wziąć na siebie także kary instytucji przejętych.

Wydawcy kart od konieczności zapłaty kar nie mogli się odwołać. Ale przysługuje im prawo wniesienia skargi kasacyjnej na wyrok SA. Z moich informacji wynika, że banki to zrobią, ale dopiero po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku, na co będzie trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies