Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przychody banków z kart w I połowie 2015 r. mniejsze o 830 mln zł

To efekt obniżki prowizji od transakcji bezgotówkowych, która wynosi dziś maksymalnie 0,3 proc. Ale nie tylko

Z danych udostępnionych mi przez sześć dużych banków wynika, że ich przychody z wydawnictwa i obsługi kart w I poł. 2015 roku wyniosły 854,1 mln zł. W tym samym okresie roku ubiegłego wskazane banki zarobiły na kartach 1352,4 mln zł. Ich przychody zmalały więc o 498,3 mln zł.

Bank
Przychody I poł. 2014 r. w zł Przychody I poł. 2015 r. zł
Citi 121 mln 88,1 mln
mBank 131,6 mln 61,8 mln
Millennium 77,2 mln 37,2 mln
Pekao 217 mln 175 mln
PKO 705,6 mln 457 mln
Śląski 100 mln 35 mln
Razem 1352,4 mln 854,1 mln

Z raportu PRNews na temat liczby rachunków bankowych wynika, że wymienionych sześć instytucji obsługuje prawie 17,5 mln kont osobistych. Należy więc do nich ok. 60 proc. rynku, na którym funkcjonuje ok. 29 mln rachunków. Na tej podstawie można więc oszacować obniżenie przychodów wydawców kart z tytułu ich obsługi na 830 mln zł w I poł. 2015 r. w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem.

Przeczytajcie także: KNF nie odpuszcza. To koniec kart przedpłaconych

W skład przychodów z kart wchodzą m.in. prowizje za używanie czy wypłaty z bankomatów itp. Jednym z najważniejszych składników jest interchange, czyli prowizja jaką właściciele sklepów płacą bankom z tytułu przyjętych płatności kartami. Prowizja ta jeszcze do niedawna wynosiła u nas 1,6 proc. ale od lutego 2015 r. w wyniku ustawowej regulacji spadła do maksymalnie 0,3 proc. I to właśnie przede wszystkim tym banki argumentują obniżenie dochodowości biznesu kartowego.

Banki niechętnie podają tak szczegółowe informacje jak przychody z interchange. Z sześciu wymienionych tu instytucji zdecydował się na to jedynie mBank. W I poł. ub. roku jego przychody z tego tytułu wynosiły ponad 104 mln zł, podczas gdy w I poł. 2015 roku – tylko 33 mln zł. Z kolei Pekao uzupełnił przesłane mi dane o informację, że w okresie od stycznia do czerwca z interchange miał 64 mln zł mniej przychodów, niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Przeczytajcie także: NBP opublikował raport na temat skutków obniżki interchange

W minionym tygodniu Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat skutków obniżenia prowizji interchange na polskim rynku. Z wyliczeń zawartych w dokumencie wynika, że w ub. roku banki zarobiły na tej prowizji ponad 1,2 mld zł. W tym roku ich przychody z tego tytułu wyniosą niecałe 400 mln zł.

Przesłane mi przez banki dane wskazywać więc mogą, że wzrost transakcyjności kart nie rekompensuje spadku interchange, a banki tracą nie tylko na tej prowizji. Gdy ich straty z wydawnictwa i obsługi kart w całym 2015 roku szacować poprzez przemnożenie przez dwa strat z I poł. roku, okaże się, że mogą one być dwa razy wyższe niż wyliczony przez NBP ubytek z tytułu interchange.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies