Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Apple Pay przejawem praktyk monopolistycznych? Komisja Europejska rozważa postępowanie w tej sprawie

Urzędnicy na razie wykonali pierwszy krok, prosząc firmy płatnicze o opinie dotyczące działania tej usługi

Jak donosi serwis MLex Apple Pay, portfel cyfrowy producenta iPhone'a, zwrócił uwagę unijnych śledczych zajmujących się prawem antymonopolowym. Poprosili oni firmy płatnicze o opinię na temat tej usługi. Chodzi o bariery, jakie stawia Apple w dostępie do swojego modułu NFC (komunikacja zbliżeniowa umożliwiająca transakcje bezstykowe w terminalach płatniczych).

Przeczytajcie także: Apple Pay w aplikacji Rossmann

Już rok temu unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager powiedziała, że zdaje sobie sprawę, że Apple ogranicza dostęp do mikroukładu iPhone'a, który umożliwia płatności zbliżeniowe. Wtedy jednak nie podjęto żadnych działań. Teraz unijny urzędnicy, zajmujący się kwestiami antymonopolowymi, poprosili o ustosunkowanie się do tej kwestii firmy korzystające z Apple Pay. Chodzi m.in. o dostawców płatności internetowych, banki i deweloperów zajmujących się aplikacjami.

W zestawie wysłanych pytań skoncentrowano się na tym, w jaki sposób koncern kieruje użytkowników dokonujących zakupów za pomocą iPhone’a w kierunku Apple Pay, marginalizując inne metody płatności. Pytany o tę sprawę rzecznik komisji powiedział jedynie, że regulator monitoruje "możliwe antykonkurencyjne praktyki rynkowe i nadużycia", ale nie wynienił nazwy żadnej firmy.

W ostatnich latach Apple było krytykowane za ograniczenie używania NFC tylko do kart podpiętych w portfelu iPhone'a. Niektóre instytucje finansowe twierdzą, że zmniejsza to dostępność alternatywnych usług płatniczych na tym smartfonie. Inną kwestią, która może zainteresować unijnych śledczych jest to, że według krytyków, Apple Pay jest zbyt nachalnie podsuwane użytkownikowi podczas początkowej konfiguracji iPhone’a.

Przeczytajcie także: Czy płatności HCE przejdą do historii?

Apple bronił się już przed tego typu krytyką, argumentując, że ograniczony dostęp do jego NFC ma zapewnić użytkownikom większe bezpieczeństwo i prywatność ich danych bankowych. Wcześniej banki m.in. w Australii próbowały wymusić na koncernie z Cupertino otwarcie dostępu do modułu zbliżeniowego w telefonach, co pozwoliłoby im zaoferować własne rozwiązania płatnicze. Nie udało im się jednak wygrać batalii sądowej. Warto zwrócić uwagę, że sprawa w Komisji Europejskiej jest na bardzo wstępnym etapie i nie rozpoczęto żadnego oficjalnego dochodzenia w kwestii Apple Pay.

Przypomnę, że w Polsce usługa jest dostępna od czerwca ubiegłego roku. Oferuje ją kilkanaście banków m.in. mBank, PKO BP, Pekao, Santander, Getin, Alior czy BNP Paribas. Ostatnio do tej grupy dołączył Bank Pocztowy.

Źródło: MLex

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies