Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KIR ma certyfikat na System Płatności Kartowych

Dzięki temu wkrótce Izba będzie mogła rozliczać transakcje bezgotówkowe oraz wypłaty z bankomatów realizowane kartami wydanymi w Polsce

Z nieoficjalnych informacji wynika, że SPK, nad którym pracuje Krajowa Izba Rozliczeniowa, uzyskał już odpowiedni status w MasterCardzie, a wkrótce zakończy się procedura certyfikacji w Visie. Biuro prasowe KIR-u na prośbę o potwierdzenie tych informacji odpowiedziało wymijająco. – Uzyskaliśmy już stosowne certyfikacje. Jednak w związku z tym, że są to procedury stron trzecich, to bez uzgodnienia z nimi nie możemy ich wymieniać – napisano nam w odpowiedzi na pytanie w tej sprawie.

Przeczytajcie także: BZ WBK wydał już 11 tys. kart bankomatowych

Jeśli wszystkie wymogi formalne dla SPK zostaną spełnione, KIR będzie mogła zaproponować działającym w Polsce bankom procesowanie transakcji kartami obu organizacji płatniczych. Pojawia się jednak pytanie, po co, skoro systemów rozliczeniowych jest już kilka, a rynek w tym zakresie został zagospodarowany.

Szukając odpowiedzi na to pytanie nie sposób zapomnieć o coraz bardziej realnych planach powołania polskiej sieci bankomatowej oraz lokalnej karty płatniczej. W serwisie Cashless kilkukrotnie pisał o tym ostatnio Jacek Uryniuk. W obu przypadkach rozliczanie transakcji miałoby się odbywać właśnie poprzez system KIR. Natomiast w przypadku transakcji zagranicznych przechodziłyby one przez systemy międzynarodowe. Będzie to możliwe dzięki wchodzącym w życie w przyszłym roku przepisom zabraniającym organizacjom płatniczym blokowania tego typu rozwiązań.

Przeczytajcie także: Prowizje za karty i rachunki znowu wzrosły

Co ciekawe Polska nie jest jedynym rynkiem, na którym mówi się o powołaniu lokalnego systemu kartowego. Ponoć bardzo blisko zastosowania tego rozwiązania jest także Turcja. Warto przy tym wspomnieć, że zarówno Turcja jak i Polska to dwa rynki, które szybko adoptują nowe technologie w segmencie płatności, a spore zasługi w tym zakresie mają MasterCard i Visa. To te organizacje wypromowały tu przecież płatności zbliżeniowe.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies