Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki powołają Polską Sieć Bankomatową

Decyzja w tej sprawie miała zapaść na jednym z ostatnich posiedzeń Rady Wydawców Kart Bankowych

To na razie nieoficjalne informacje, które udało mi się jednak potwierdzić w kilku niezależnych źródłach. W skład Polskiej Sieci Bankomatowej wejdą bankomaty BZ WBK, PKO BP i Millennium oraz prawdopodobnie Banku Śląskiego i Pekao. Z moich informacji wynika, że Rada Wydawców Kart Bankowych działająca w ramach Związku Banków Polskich, powołała też specjalny zespół, który zajmuje się technicznymi aspektami utworzenia sieci.

Przeczytaj także: Będzie konkurencja dla MasterCarda i Visy? Chce tego Lewiatan

Co powstanie takiej sieci oznacza dla użytkowników kart? Posiadacze plastików wydanych przez wymienione wyżej banki będą mogli prawdopodobnie korzystać z bankomatów PSB bezpłatnie. Pozostali albo nie będą mieli dostępu do tych bankomatów albo bedą musieli za to płacić. Ile? Dużo zależy od banków, w których mają rachunki. Chodzi tu przede wszystkim o Aliora i mBank, największe instytucje bez własnych sieci bankomatowych.

Z moich informacji wynika również, że PSB będzie korzystała z Systemu Płatności Kartowych, nad którym zaawansowane prace prowadzi Krajowa Izba Rozliczeniowa.

PSB ma być elementem racjonalizacji kosztów oraz nowego podejścia banków do biznesu kartowego. Takie działania banków to efekt kilku regulacji administracyjnych, w tym zmian dotyczących interchange. To prowizja, jaką właściciele sklepów odprowadzają do banków z tytułu przyjętych płatności kartami. Jeszcze niedawno wynosiła 1,6 proc. a dziś maksymalnie 0,3 proc.

Przeczytaj także: Bankomaty jadą za klientami na wakacje

Nakładają się na to również regulacje organizacji płatniczych, w wyniku których opłata za pojedynczą wypłatę gotówki, jaką od wydawcy karty dostaje właściciel bankomatu, spadła z ponad 3 do ok. 1,3 zł.

Operatorzy bankomatów chcieliby zarabiać więcej, bo jak twierdzą, dzisiejsze stawki nie pozwalają na inwestycje i utrzymanie sieci bankomatowej. Mówi się, że usatysfakcjonowałaby ich stawka 5 zł, co wydaje się nierealne. W środowisku bankowców panuje jednak opinia, że możliwe jest podniesie prowizji co najwyżej do 2,5 zł.

Właśnie dlatego banki, właściciele bankomatów tworząc PSB chcą uniezależnić biznes bankomatowy od wytycznych organizacji płatniczych. Zamknięcie sieci tylko dla własnych klientów ma ograniczyć koszty i ewentualnie podnieść porzychody. Bo gdyby np. mBank czy Alior chciały zapewnić swoim klientom dostęp do bankomatów PSB, musiałyby płacić za to więcej, niż stanowią dziś regulacje organizacji płatniczych.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies