Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
BZ WBK wydał już 11 tys. kart bankomatowych

Większość trafiła do osób, które wcześniej nie korzystały z kart bankowych

To może być dość zaskakująca statystyka. Choćby ze względu na to, że BZ WBK w krótkim czasie udało się wydać aż 11 tys. kart bankomatowych. Gdy wprowadzał je do oferty pod koniec lipca, wydawało mi się, że to tylko element rozgrywki z organizacjami płatniczymi, z którymi walczy o podwyższenie prowizji od wypłat z bankomatów realizowanych dla klientów innych banków. I że wyda na pokaz najwyżej kilkaset sztuk tych kart.

Przeczytajcie także: Ogromny wzrost liczby transakcji kartami w internecie

Okazało się jednak, że karta bankomatowa wciąż może liczyć na spore grono użytkowników. I wciąż może pełnić pewną ważną rolę na rynku, a mianowicie przekonać do korzystania z kart tych, którzy dotąd się przed tym bronili. BZ WBK dowodzi, że 60 proc. klientów, którzy wyrobili sobie kartę bankomatową, to osoby dla których jest to pierwsza karta w życiu.

To ważna informacja, bo zwykle jest tak, że zanim klient zacznie aktywnie korzystać z karty w sklepach czy w internecie, najpierw zaczyna się z nią zaprzyjaźniać wyciągając gotówkę z bankomatu. Jeżeli więc BZ WBK udało się namówić kilka tysięcy osób na korzystanie z karty bankomatowej, może mieć nadzieję, że w przyszłości ludzie ci przyjdą do niego także po inne produkty.

Przeczytajcie także: Śląski będzie dostarczać terminale

Sukces karty bankomatowej uprawnia też do jeszcze innego, szerszego wniosku, który do serca powinni sobie wziąć wszyscy bankowcy. Być może ich oferta, choć w polskich warunkach całkiem szeroka, nie odpowiada w pełni na oczekiwania klientów. Może wyobrażenia bankowców co do potrzeb klientów rozjechały się z rzeczywistością? Przypadek BZ WBK pokazuje, że jeszcze do niedawna kilka tysięcy klientów nie znajdowało na rynku odpowiedniej dla siebie oferty, choć na korzystanie z usług banku byli otwarci.

Karty bankomatowe z bankowości komercyjnej zostały wycofane w zasadzie kilkanaście lat temu, kiedy na szerszą skalę upowszechniły się debetowe karty płatnicze MasterCarda i Visy. Wciąż są dostępne w ofercie wielu banków spółdzielczych. Ze statystyk NBP wynika, że na koniec II kw. w portfelach klientów było ponad 173 tys. kart bankomatowych.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies