Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Karta bankomatowa wróciła na polski rynek

Od dziś jest znowu w ofercie BZ WBK

BZ WBK o pracach nad wdrożeniem karty bankomatowej mówił od kilku miesięcy. Dziś poinformował, że instrument ten został wdrożony do oferty banku.

karta bankomat6

Karta wydawana jest do większości rachunków prowadzonych przez BZ WBK i dla klientów indywidualnych w wieku od 13 roku życia. Jest spersonalizowana, z chipem i paskiem, ważna przez 4 lata. Służy do wypłat i wpłat w urządzeniach oznaczonych logo BZ WBK.

Karta umożliwia również sprawdzenie salda, zmianę PIN, wykonanie miniwyciągu, wypłatę przekazu Western Union, spłatę karty kredytowej oraz doładowanie telefonu GSM.

Przeczytaj także: Sprzedaż kart kredytowych ciągle spada

Bank podkreśla, że w odróżnieniu od standardowych kart debetowych nie można nią wypłacać gotówki w obcych sieciach bankomatowych oraz dokonywać płatności.

Karta wydawana jest bezpłatnie. Bank nie pobiera również opłat za jej użytkowanie oraz za wypłaty i wpłaty gotówki. Prowizje za pozostałe operacje w bankomatach są w tej samej wysokości jak dla kart debetowych.

Dzięki karcie bankomatowej bank chce osiągnąć dwa cele, oba finansowe. Po pierwsze zaoszczędzić na opłatach dla organizacji płatniczych. Karta bankomatowa nie ma bowiem logo MasterCarda czy Visy a wykonywane nią transakcje nie przechodzą przez systemy rozliczeniowe tych instytucji.

Dzięki nowemu instrumentowi bank chce też zaoszczędzić na obsłudze swoich bankomatów. Wydawnictwo tej karty jest bowiem skorelowane z innymi działaniami banku, polegającymi na zdjęciu z bankomatów naklejek organizacji płatniczych i przeznaczeniu ich jedynie dla własnych klientów.

Przeczytaj także: MasterCard rezygnuje z logo PayPass

BZ WBK ma prawie 1,4 tys. urządzeń. Podnosi, że przychody od wypłat gotówki, wykonywanych przez klientów innych banków, nie wystarczają na utrzymanie takiej sieci. Bank chce więc, by klienci banków, które własnych bankomatów nie mają, nie mogli korzystać z urządzeń BZ WBK.

W tym kontekście mówi się także o powołaniu Polskiej Sieci Bankomatowej, z której mogliby korzystać jedynie klienci banków, które do niej wejdą. O tym pomyśle mogliście przeczytać jako pierwsi, z tekstu który znajduje się tutaj.

Karty bankomatowe były popularne na naszym rynku kilka – kilkanaście lat temu. Wówczas klienci banków nie mieli jeszcze nawyku płacenia plastikiem w sklepach. Wyszły z użytku, gdy banki wprowadziły karty płatnicze.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies