Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
ING Bank Śląski oddaje część bankomatów

Wkrótce wszystkimi bankomatami ING znajdującymi się poza jego oddziałami zarządzać będzie firma IT Card. Ale klienci Śląskiego będą z nich korzystać na dotychczasowych zasadach

Śląski ma dziś prawie 870 bankomatów, z czego około połowa znajduje się w oddziałach banku. Reszta została umieszczona w różnych lokalizacjach poza placówkami. I to właśnie te bankomaty, na mocy podpisanej w ubiegłym tygodniu umowy, trafią do sieci Planet Cash, zarządzanej przez firmę IT Card.

Dodatkowo IT Card zobowiązało się do instalacji kolejnych dwustu bankomatów w miejscach wskazanych przez Bank Śląski. Wszystkie będą miały dwa brandy, a więc logo Planet Cash i ING Banku Śląskiego. Ze wszystkich klienci tego banku będą mogli korzystać na dotychczasowych zasadach, czyli tak jak z maszyn należących do banku.

Przeczytaj także: Rosną szanse na polską kartę bankową

Z moich informacji wynika, że IT Card będzie też zarządzać siecią wpłatomatów Śląskiego. Wpłatomaty znajdują się w większości oddziałów banku.

Jak sądzę, pozbycie się części bankomatów przez ING to przejaw optymalizacji kosztowej biznesu kartowego, wdrażanej przez ten bank. Taka konieczność pojawiła się po obniżce interchange.

To prowizja jaką właściciele sklepów wnoszą do banków z tytułu przyjmowanych płatności kartami. Prowizja ta została ostatnio obniżona z ok. 1,6 proc. do maksymalnie 0,3 proc. Znaczny spadek przychodów z transakcji powoduje, że banki poszukują oszczędności. Outsourcing bankomatów może być jednym z rozwiązań tego problemu.

Przeczytaj także: Hotelarze przeciwko ulgom dla kart luksusowych

Zwłaszcza, że banki – właściciele sieci bankomatowych - narzekają na niskie prowizje z tytułu wypłat gotówki. Obecnie dostają od wydawców kart ok. 1,2-1,3 zł od każdej transakcji.

Innym pomysłem na obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem bankomatów ma być stworzenie krajowej Polskiej Sieci Bankomatowej. O tym, że banki zdecydowały już o jej powstaniu, serwis Cashless pisał kilka dni temu. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj.

Planet Cash jest drugą pod względem liczby urządzeń, po Euronecie, niezależną siecią bankomatów w Polsce, liczącą ok. 1,4 tys. maszyn. Obecnie realizuje projekt wyposażenia wszystkich bankomatów w czytniki biometryczne finger vein.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies