Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rosną szanse na polską kartę bankową

Nowy instrument nosiłby logo polskiej organizacji, ale również MasterCarda lub Visy i korzystałby z systemu rozliczeń budowanego przez KIR

O możliwości powrotu do polskiej karty zaczęto mówić kilka lat temu, gdy trwała dyskusja na temat konieczności obniżki interchange. To prowizja, jaką właściciele sklepów odprowadzają do banków z tytułu przyjętych płatności kartami.

Polska karta miała być jednym z pomysłów na uniezależnienie się od międzynarodowych organizacji płatniczych oraz na obniżenie kosztów transakcji sklepów przy zachowaniu przychodów banków.

Przeczytaj także: Banki chcą powołać Polską Sieć Bankomatową

W międzyczasie jednak interchange została obniżona z ok. 1,6 proc. do maksymalnie 0,3 proc. i motywacja do realizacji tej koncepcji zmalała. Teraz jednak powraca, bo banki mają kłopot ze zbilansowaniem biznesu kartowego.

O ile bowiem, jak tłumaczą mi bankowcy, ich przychody z wydawnictwa kart zdecydowanie spadły, to koszty w postaci opłat na rzecz organizacji płatniczych praktycznie się nie zmieniły. W rezultacie duża część transakcji, szczególnie mikropłatności, jest deficytowa. Polska karta ma to zmienić.

Większość transakcji kartami wydanymi przez polskie banki odbywa się na terenie kraju, a jedynie niewiele ponad 2 proc. za granicą. Zatem płatności w Polsce mają być wykonywane polską kartą, a banki zaoszczędzą na opłatach dla międzynarodowych graczy. Gdy jej użytkownik wyjedzie za granicę, z polskiej karty też będzie mógł skorzystać dzięki temu, że będzie na niej logo MasterCarda bądź Visy.

Przeczytaj także: Jest poprawka do ustawy o ulgach dla kart luksusowych

Na taką konstrukcję produktu zezwala unijne rozporządzenie MIF Reg, które niedawno weszło w życie. Zgodnie z nim międzynarodowe organizacje płatnicze nie będą mogły polskim bankom zabronić wydawania własnej karty z ich logo.

Krajowe transakcje polską kartą mają być rozliczane za pośrednictwem Systemu Płatności Kartowych, nad którym prace kończy już Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Więcej na ten temat piszę w dzisiejszym Dzienniku Gazecie Prawnej. Zapraszam do lektury.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies