Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
MasterCard zyskuje udziały w polskim rynku

Organizacja zwiększa swój kawałek tortu kosztem pozostałych graczy

Z opublikowanego dzisiaj raportu Narodowego Banku Polskiego na temat kart płatniczych wynika, że największą organizacją kartową u nas pozostaje Visa – ma 59 proc. udziału w rynku.

Drugą instytucją pod względem liczby wydanych kart jest MasterCard, który jako jedyny zwiększa swoje udziały. Na koniec marca miał 40,1 proc. W porównaniu do grudnia ub. roku urósł o 0,6 pkt. proc. a w odniesieniu do I kw. ub. roku – o 1,7 pkt. proc.

Przeczytaj także: Będzie konkurencja dla MasterCarda i Visy? Chce tego Lewiatan

Visa w porównaniu z grudniem straciła 0,3 pkt. proc. Tracą też pozostałe systemy – ich udział spadł w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku z 1,2 proc. do 0,9 proc., a więc dość wyraźnie.

Raport NBP nie wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje. Bank centralny podaje jednak, że ów spadek jest rezultatem zmniejszającej się liczby kart własnych wydawanych przez banki a nie w wynikiem utraty rynku przez mniejsze organizacje, takie jak American Express i Diners.

Tymczasem o tych organizacjach jest ostatnio głośno w kontekście ustawy, której projekt leży już w Sejmie. Zakłada on, że AmEx i Diners przez najbliższe trzy lata będą mogły pobierać wyższe prowizje od transakcji kartami, niż MasterCard i Visa, które muszą stosować się do limitu 0,3 proc. O projekcie mogliście przeczytać pierwsi w serwisie Cashless. Tekst znajduje się tutaj.

Przeczytaj także: Hotelarze przeciwko ulgom dla organizacji American Express i Diners

Przypomnę, że zgodnie z tym projektem mniejsze organizacje mogłyby korzystać z ustawowego przywileju do czasu osiągnięcia 3 proc. udziału w rynku. W polskich warunkach oznacza to, że dopiero gdy któraś z nich wydałaby więcej niż milion kart, musiałaby stosować się do limitu prowizji. Wejście w życie ustawy mogłoby zatem oznaczać, że banki będą wolały wydawać karty z logo małych organizacji, niż z logo MasterCarda i Visy, które w wyniku tego mogłyby stracić ok. 2 mln kart.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies