Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Hotelarze przeciwko ulgom dla American Express i Dinersa

Właściciele działających w Polsce hoteli nie chcą, by organizacje AmEx i Diners mogły pobierać wyższe prowizje od płatności kartami

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego wysłała do marszałek sejmu list, w którym sprzeciwia się pomysłowi posłów przygotowujących specjalną nowelizację ustawy o usługach płatniczych wprowadzającą ulgi dla kart z logo American Express i Diners.

Ulga, o której mowa, to kilkuletni okres przejściowy na stosowanie limitu interchange, czyli prowizji, jaką właściciele sklepów i punktów handlowych odprowadzają do banków z tytułu przyjętych płatności kartami. Limit ten wynosi obecnie w Polsce 0,3 proc. Jednak małe organizacje, takie jak właśnie AmEx i Diners są zwolnione ze stosowania tego limitu.

Przeczytaj także: Będzie konkurencja dla MasterCarda i Visy? Chce tego Konfederacja Lewiatan

Sytuację komplikuje unijne rozporządzenie MIF Reg, które weszło w życie na początku czerwca. Zgodnie z nim karty mniejszych systemów podlegać będą limitowi interchange na poziomie 0,3 proc., chyba że poszczególne kraje zastosują kilkuletni okres przejściowy. W tym celu potrzebna jest jednak nowelizacja ustawy wprowadzająca taki okres dla organizacji, których udział w rynku nie przekracza 3 proc.

I temu właśnie służy poselska inicjatywa. Jako czytelnicy Cashless mogliście przeczytać o niej jako pierwsi. Tekst na ten temat znajduje się tutaj. Hotelarze są przeciw tej inicjatywie.

IGHP w piśmie do marszałek sejmu zwraca uwagę na sposób wprowadzania projektu, który nie był poddany konsultacjom społecznym a jego przygotowanie nie było poprzedzone analizą wpływu nowej regulacji na poszczególne branże.

Izba wskazała również, że wartość przychodów realizowanych za pomocą kart Diners Club i American Express w niektórych firmach branży hotelarskiej stanowi niemal 12 proc. całkowitej wartości operacji zrealizowanych za pomocą wszystkich kart. Tak wysoki udział w transakcjach opłacanych kartami Diners Club i American Express znacznie przekracza przyjęty w projekcie ustawy próg 3 proc. Izba zwróciła się wobec tego do marszałek sejmu o wstrzymanie dalszych prac nad nowelizacją.

Przeczytaj także: Poczta Polska potwierdza: płatności kartami jeszcze w tym roku

Nowelizacja ustawy w myśl poselskiego projektu będzie niekorzystna dla największych organizacji płatniczych, czyli MasterCarda i Visy, które w jej wyniku mogą stracić część udziałów rynkowych. Dodatkowe koszty mogą też pojawić się w przypadku akceptantów, którzy za rozliczenie transakcji kartami małych organizacji będą musieli zapłacić więcej, niż za transakcje mastercardami i visami. Dotyczy to szczególnie branży hotelarskiej i gastronomicznej, gdzie karty małych organizacji mają silną pozycję.

Jeżeli zaś chodzi o klientów, wydaje mi się, że zmiana ma charakter neutralny. No chyba, że któryś bank zdecydowałby się wydawać tylko karty mniejszych organizacji a akceptanci, ze względu na koszty, zrezygnowaliby z ich przyjmowania. Wtedy dostęp do transakcji bezgotówkowych zostałby utrudniony. Ale taka ewentualność jest raczej mało prawdopodobna. Natomiast zyskać mogą banki, które poprzez migrację klientów na karty z logo małych organizacji będą mogły zarabiać więcej na transakcjach.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies