Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jest poprawka do ustawy o ulgach dla kart luksusowych

Wiele wskazuje na to, że ustawa umożliwiająca firmom Diners i AmEx pobieranie wyższych prowizji od transakcji kartami wkrótce trafi do komisji sejmowych

Projekt ustawy nie zyskał jeszcze numeru druku sejmowego, co formalnie rozpoczyna proces legislacyjny w parlamencie, ale dzisiejsza poprawka sugeruje, że wkrótce to się stanie.

Poprawka likwiduje oczywisty błąd jaki się znalazł w projekcie. Przypomnę, że zgodnie z nim przez trzy najbliższe lata małe organizacje płatnicze, takie jak Diners Club i American Express, będą mogły pobierać wyższe prowizje od transakcji kartami, niż limit 0,3 proc., do jakiego muszą się stosować wielcy tego rynku, czyli MasterCard i Visa.

Przeczytaj także: Zamieszanie w sprawie regulacji rynku kart

Możliwość wprowadzenia takiego okresu przejściowego daje polskim władzom unijne rozporządzenie MIF Reg, które weszło w życie kilka tygodni temu. MIF Reg mówi jednak, że okres przejściowy może dotyczyć tylko tych organizacji płatniczych, których udział w rynku wynosi maksymalnie 3 proc.

Tymczasem pierwotnie w artykule 1 ust. 2 pkt 3 projektu nowelizacji zapisano, iż zwolnienia nie stosuje się, gdy udział mniejszych organizacji w krajowym rynku kart nie przekracza 3 proc. To podwójne zaprzeczenie właśnie zostało poprawione a projekt nowelizacji odpowiada teraz unijnym wytycznym.

Przeczytaj także: Ordynacja podatkowa wciąż nie dla Blika

Przy okazji warto zaznaczyć, że ustawa, gdyby została przyjęta w proponowanym brzmieniu, i tak będzie musiała być ponownie znowelizowana. Chodzi o to, że nie wskazuje ona, kto ma kontrolować rynkowy udział mniejszych organizacji płatniczych.

Wydaje mi się, że pomysłodawcy projektu liczą na to, iż zostanie to uregulowane w tzw. dużej nowelizacji, która zostanie przygotowana w najbliższym czasie, ale raczej już nie w tej kadencji parlamentu.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies