Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Prowizje za karty i rachunki znowu wzrosły

I to nawet o kilkadziesiąt procent. Tak przynajmniej wynika z analizy Narodowego Banku Polskiego

NBP przeprowadził badanie cenników 18 dużych banków. Wynika z niego, że w I poł. 2015 roku oferta rachunków osobistych oraz usług z nimi powiązanych znów podrożała.

I tak średnia prowizja za prowadzenie konta wynosiła w czerwcu 4,09 zł. W grudniu ubiegłego roku było to 3,30 zł. Oznacza to więc, że w ciągu sześciu pierwszych miesięcy tego roku urosła aż o 24 proc.

Przeczytajcie także: Koleje Mazowieckie postawiły na karty

Z analizy banku centralnego wynika, że tak znaczny wzrost średniej to efekt podwyżek w kilku bankach np. w BGŻ BNP Paribas i Euro Banku. NBP podkreślił również, że z 9 do 7 spadła liczba banków, które pozwalają na uniknięcie prowizji np. dzięki wykazaniu odpowiednich wpływów na rachunek. Podrożały również przelewy zlecane w oddziale z 6,34 zł na 6,59 zł oraz nieznacznie te wykonywane za pośrednictwem serwisu internetowego – z 0,08 zł na 0,09 zł.

Jeszcze bardziej niż prowizja za rachunek zwiększyła się opłata za użytkowanie karty, bo aż o ponad 38 proc. W grudniu ubiegłego roku płaciliście za to średnio 2,68 zł a w czerwcu już 3,71 zł. Wzrost ten to efekt podwyżek w kilku instytucjach, m.in. w BZ WBK, mBanku, Credit Agricole czy Raiffeisen Polbanku. Zaobserwowano zaostrzenie warunków uprawniających do uniknięcia opłaty, np. w PKO czy ING Banku Śląskim. Nie zmieniła się za to grupa instytucji, które pobierają opłaty za wydanie karty. Wciąż należą do nich tylko dwa banki, czyli Alior i mBank.

Przeczytajcie także: Jest list intencyjny w sprawie polskiej karty

NBP podał również, że kolejne banki wprowadziły bądź podniosły prowizje za przewalutowanie transakcji zagranicznych. W tej grupie znalazły się na przykład PKO BP oraz Euro Bank. Co ciekawe o 10 proc. potaniały wypłaty z bankomatów obcych banków. W grudniu płaciliście za to średnio 3,97 zł a w czerwcu – 3,58 zł.

Wśród przyczyn większości podwyżek niezmiennie wymienia się spadek przychodów banków z interchange, czyli prowizji jaką właściciele sklepów odprowadzają do banków z tytułu przyjętych płatności kartami. Uważam jednak, że sprawa jest bardziej skomplikowana, a obniżka interchange nie jest jedyną przyczyną wzrostu cen podstawowych usług bankowych. Wpływ na to mają także inne czynniki, jak niskie stopy procentowe, które utrudniają generowanie dochodu z odsetek oraz rosnące wymogi ze strony administracji, mam na myśli chociażby nakłady na ratowanie SKOK-ów.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies