Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już nie boicie się płacić zbliżeniowo

Wskazują na to wyniki sondażu przeprowadzonego przez instytut ARC Rynek i Opinia

Na pytanie o to, jak oceniacie bezpieczeństwo transakcji dokonywanych za pomocą karty bezstykowej w skali od 1 do 7, gdzie 7 oznacza bardzo wysokie bezpieczeństwo, średnia wskazań wyniosła 4,58. To najwyższy wynik od trzech lat. Przed rokiem średnia wynosiła 4,41 a w 2013 roku – 4,04.

Firma ARC Rynek i Opinia przeprowadziła badanie w sierpniu i wrześniu wśród ponad 800 osób korzystających z bankowości internetowej. Wyniki sondażu przedstawiono wczoraj podczas konferencji „Przyspieszenie zmian w płatnościach", zorganizowanej przez SIA, włoską firmę działającą w segmencie płatności.

Przeczytajcie także: Jest list intencyjny w sprawie polskiej karty

Takie wyniki sondażu wskazują na to, że skutki głośnych swego czasu fraudów z wykorzystaniem kart zbliżeniowych pomału odchodzą w zapomnienie. Najwyraźniej uwierzyliście, że były to pojedyncze przypadki nadmiernie rozdmuchane przez niektóre media. Zapewne dla poprawiającej się opinii o bezpieczeństwie kart zbliżeniowych pozytywny efekt mają również rekomendacje Narodowego Banku Polskiego.

Przypomnę, że zgodnie z nimi banki – wydawcy kart mają obowiązek na życzenie klienta zablokować możliwość dokonywania transakcji bezstykowych lub wydać mu kartę bez tej funkcji. Ponadto odpowiedzialność użytkownika za transakcje oszukańcze kartą bezstykową ograniczono do równowartości maksymalnie 50 euro. W przypadku tradycyjnych kart wynosi ona równowartość 150 euro.

Co ciekawe wyniki sondażu wskazują na to, że Blik jest postrzegany jako instrument bezpieczniejszy niż karty. Średnia wskazań dla niego w najnowszym badaniu wyniosła 4,98. Z kart zbliżeniowych korzysta wedle badania 82 proc. ankietowanych a z Blika – 6 proc.

Przeczytajcie także: Nie masz konta w banku? To ostatnia szansa na kartę przedpłaconą

Badanie wskazuje także, iż najważniejszą zaletą kart płatniczych jest brak potrzeby noszenia dużych sum pieniędzy w portfelu (60 proc. wskazań) oraz łatwość i szybkość użycia (35 proc.). Możliwość odzyskania pieniędzy po kradzieży jest najważniejsza dla zaledwie co 50 respondenta (podobnie jak możliwość uczestniczenia w programie lojalnościowym). Dla zdecydowanej większości ankietowanych, bo dla 78 proc., obecna oferta banków w zakresie kart całkowicie spełnia ich oczekiwania.

Natomiast banki i organizacje płatnicze powinny wziąć sobie do serca fakt, że aż 20 proc. uczestników badania twierdzi, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy myślało o zrezygnowaniu z którejś z posiadanych przez siebie kart. Badanie nie odpowiada niestety na pytanie, z jakiego powodu.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies