Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nie masz konta w banku? To ostatnia szansa na kartę przedpłaconą

Banki wycofują z oferty pre paidy sprzedawane anonimowym klientom

mBank, Pekao oraz BGŻ BNP Paribas - to instytucje, które w ostatnim czasie wycofały z oferty niektóre karty przedpłacone. Większość pozostałych banków, która tego rodzaju instrument ma jeszcze w swojej ofercie, albo sprzedaje go tylko przedsiębiorstwom, albo wymaga od klientów posiadania rachunku osobistego lub podpisania specjalnej umowy.

Przeczytajcie także: Odwracacie się od bankomatów. Zapłacicie za to z własnej kieszeni

I tak Millennium sprzedaje karty przedpłacone tylko własnym klientom. Podobnie robi to PKO BP. Z kolei w ING Banku Śląskim aby kupić plastikowego pre paida, trzeba udać się do oddziału banku i podpisać kontrakt. Kartę wirtualną można zamówić elektronicznie przez serwis internetowy, więc trzeba być już klientem banku. Zamówić pre paida przez internet można w Aliorze, ale by to zrobić, również trzeba podać swoje dane. Bank sprzedaje karty przedpłacone we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej – są one jednocześnie kartami kibica.

Ostatnim bankiem, który sprzedaje pre paidy anonimowym klientom jest BZ WBK. Można je kupić np. w sklepie internetowym banku na Allegro. Domyślam się jednak, że tylko kwestią czasu jest, kiedy i ta instytucja zrewiduje swoje podejście do tego produktu.

Przeczytajcie także: Klienci banków przechodzą do internetu

Rezygnacja banków z anonimowych kart przedpłaconych to skutek reakcji Komisji Nadzoru Finansowego, której nie podoba się ten produkt. KNF zarzuciła bankom, że pre paidy powiązane z rachunkiem technicznym służącym do doładowań, to niemal to samo co rachunek osobisty z kartą debetową. W ten sam sposób powinny więc być traktowane.

To oznacza, że z każdym klientem któremu sprzedadzą takie karty, muszą podpisać imienną umowę. Natomiast od środków zgromadzonych na rachunkach technicznych muszą odprowadzać składkę na tzw. rezerwę obowiązkową do Narodowego Banku Polskiego, analogicznie jak robią od oszczędności na zwykłych rachunkach rozliczeniowych.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies