Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ogromny spadek liczby kart w II kw.

Macie mniej kart kredytowych i debetowych, ale korzystacie z nich coraz częściej

Opublikowane dziś przez Narodowy Bank Polski statystyki rynku kart za II kw. przyniosły złe i dobre informacje jednocześnie. Złe są takie, że spada już nie tylko liczba kart kredytowych, ale i debetowych. Tych pierwszych na koniec czerwca mieliście nieco ponad 5,8 mln. W I kw. było ich bez mała 6 mln a w czerwcu ub. roku – 6,1 mln.

Ale do tego można było przywyknąć, bo spadek portfela kredytówek obserwowany jest od dawna. Niepokojący jest natomiast bardzo duży spadek liczby kart wydawanych do rachunków osobistych. W czerwcu było ich 28,2 mln, czyli o ponad milion mniej niż trzy miesiące wcześniej. Na koniec marca banki miały 29,3 mln debetówek. W czerwcu ub. roku było ich 28,8 mln. Systematycznie zmniejsza się również liczba kart obciążeniowych – w czerwcu było ich 262,6 tys.

Przeczytajcie także: W Warszawie gotówka do parkowania już nie jest niezbędna

Analizując statystyki liczbowe odnoszące się do kart warto zauważyć, że przestarzałych kart z samym paskiem magnetycznym macie jedynie 1,3 mln. W I kw. było ich jeszcze 1,8 mln. Rośnie liczba kart wyposażonych wyłącznie w mikroprocesor. W poprzednim kwartale było ich 177 tys. w porównaniu do 45 tys. na koniec marca.

Natomiast do pozytywnych informacji zaliczyć należy rosnącą sieć akceptacji kart. Obecnie możecie nimi płacić w ponad 335 tys. placówek i na ponad 425 tys. terminali. Kwartał wcześniej liczby te wynosiły odpowiednio 312 tys. i 407 tys., a w czerwcu przed rokiem – 279 tys. i 357 tys.

Przeczytajcie także: Euronet testuje bankomaty zbliżeniowe

Na pewno cieszyć powinien również dynamiczny wzrost liczby i wartości transakcji bezgotówkowych kartami. W okresie od kwietnia do czerwca wykonaliście ich 643 mln na kwotę 46 mld zł. W I kw. było to 550 mln i 40,4 mld zł. Bardzo dobrze wygląda to w porównaniu z II kw. ub. roku, kiedy liczba transakcji wyniosła 436 mln a ich wartość – niecałe 38 mld zł.

Najnowsze statystyki NBP nie są korzystne dla właścicieli sieci bankomatowych. Spada bowiem liczba transakcji gotówkowych, a to właśnie od niej zależy ich wynagrodzenie. W II kw. gotówkę wypłacaliście 198,5 mln razy. To więcej niż w I kw., gdy robiliście to 176 mln razy, ale mniej niż przed rokiem, kiedy liczba wypłat wyniosła ponad 207 mln. Wartość transakcji gotówkowych rośnie z 78,5 mld zł w II kw. 2014 r. do 83,5 mld zł w bieżącym roku.

Przeczytajcie także: MasterCard i Visa trafią pod nadzór NBP

Warto wspomnieć, że na popularności zyskuje cash back, czyli możliwość wypłaty gotówki z kas sklepowych. W okresie od kwietnia do czerwca skorzystaliście z tej usługi prawie 2 mln razy. W tym samym okresie 2014 roku – tylko 1,2 mln.

Co ciekawe pomimo niekorzystnego trendu w liczbie transakcji gotówkowych bankomatów przybywa. Na koniec czerwca było ich 21689 sztuk. To prawie o tysiąc więcej niż na koniec marca i o ponad 2 tys. więcej niż na koniec czerwca 2014 r. Dynamicznie rośnie też liczba wpłat dokonywanych we wpłatomatach. W II kw. odnotowano ich 4,5 mln, podczas gdy w I kw. było ich 3,3 mln a w II kw. przed rokiem – 2,2 mln.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies