Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wrocław chce rewolucji w opłatach za przejazdy komunikacją miejską. Zawstydzi Londyn?

Gmina Wrocław właśnie rozpisała przetarg na nowy system dystrybucji biletów. Ma być tak wygodnie jak w stolicy Wielkiej Brytanii. Albo nawet bardziej

Kilka miesięcy temu w serwisie Cashless mogliście przeczytać o ciekawym pomyśle na sprzedaż biletów miejskich w Świebodzicach. Tamtejszy samorząd, wzorując się trochę na rozwiązaniu wprowadzonym kilka lat temu w Londynie, umożliwił mieszkańcom opłacanie przejazdów kartami zbliżeniowymi, bez konieczności drukowania papierowego biletu. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj.

Przeczytajcie także: Ta aplikacja może odmienić podróż komunikacją miejską

Świebodzice pokazały więc, że również polskie miasta mogą być bardziej smart. Zastanawiałem się, kiedy w ich ślady pójdą inne ośrodki i wreszcie się doczekałem. Oto Gmina Wrocław właśnie rozpoczyna przetarg na całkowicie nowy system dystrybucji biletów miejskich. Zakres prac, jakie zwycięzca tego postępowania będzie musiał przeprowadzić, jest bardzo duży: od zwiększenia liczby biur obsługi pasażerów, przez dostawę nowych automatów biletowych aż po wyposażenie pojazdów komunikacji miejskiej w nowoczesne, elektroniczne kasowniki.

Zgodnie ze specyfikacją przetargu, urządzenia te mają służyć nie tylko do kasowania biletów zakupionych gdzie indziej, ale także do dokonania płatności za przejazd kartą bezstykową. Kasowniki nie będą posiadały drukarki a pasażerowie po opłaceniu przejazdu nie otrzymają żadnego papierowego pokwitowania. Arkadiusz Filipowski, rzecznik Urzędu Miejskiego we Wrocławiu wyjaśnił w rozmowie z serwisem Wroclaw.pl, że informacja o wniesieniu opłaty za przejazd będzie kodowana w systemie. Podczas ewentualnej kontroli biletów pasażer jedynie przyłoży kartę do czytnika kontrolerskiego, gdzie wyświetli się informacja o zakupionym bilecie.

Przeczytajcie także: W Anglii płatności za bilety będą jeszcze prostsze

W podobny sposób za przejazdy np. metrem mogą płacić od dłuższego już czasu Londyńczycy. Dzięki temu liczba transakcji zbliżeniowych w Wielkiej Brytanii lawinowo wzrosła a kraj ten jest pod tym względem europejskim liderem. Natomiast we Wrocławiu płacić za przejazdy komunikacją będzie można nie tylko bankowymi kartami zbliżeniowymi, ale także elektroniczną portmonetką UrbanCard, płatnościami mobilnymi HCE oraz systemem Blik.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies